Leden 2011

Andaluský kůň

22. ledna 2011 v 16:20 | Monča |  Atlas koníků
Název plemene: Andaluský kůň 
12345


Původ: Španělsko
Typ: barokní kůň
KVH: 150 - 160 cm
Barvy: bělouš, hnědák, vraník, ryzák

Historie: Koně byli do Španělska dováženi z východního Středomoří, od germánských kmenů a pak s invazí muslimů. Andaluský kůň pochází ze sluncem vysušovaných oblastí jižního Španělska , Andalusie. V 16. století se stal oblíbeným jezdeckým koněm evropských panovníků a významných jezdeckých mistrů, včetně Angličana Williama Cavendishe, vévody z Newcastlu. Přímým potomkem Andaluského koně je lipicán a k dalším evropským plemenům ovliněným andaluskou krví patří frederiksborský, frízský a connemarský kůň. O přežití andaluského koně v průběhu staletí se zaloužily mnišské řády, především řád kartuziánů. Kartuziáni se snažili zachovat čistou linii chovu, proto jejich koně dosahovali těch nejvyšších kvalit.

Povaha:Andaluští koně jsou přátelští, laskaví a učenliví. Na rozdíl od lusitánů nejsou tak mrštní, ale jsou vytrvalí a silní. I přes svou vyloženě mírnou povahu jsou ohniví a odvážní. Vynikají svou inteligencí, snaživostí a jsou schopni ke svému jezdci až neobyčejně přilnout.

Konstituce:Tito koně jsou velmi impozantní. Hlava má široké čelo, může být lehký klabonos. Oči jsou laskavé, uši poměrně malé. Krk je klenutý, svalnatý a dobře posazený. Hrudník je hluboký, hřbet krátký a záď skloněná. Končetiny jsou pevné, suché s kvalitními, tvrdými kopyty. Žíně jsou husté, zvlněné. Hřebcům se hříva nestříhá, u klisen se zastřihuje nakrátko, aby zdůraznila elegantní tvar krku.
Andaluští koně jsou většinou špinaví bělouši nebo bělouši, vyskytují se i hnědáci a vraníci, vzácně ryzáci. Plaváci a palomina jsou nežádoucí.
Kohoutková výška je 150 - 160 cm.
j15j


Využití:
Španělští koně jsou vytrvalá, avšak ne moc rychlá jezdecká zvířata. Používají se jako kočároví, jezdečtí i jako pracovní koně. Osvědčili se v barokní drezúře a vysoké škole. Španělé je využívají při práci s dobytkem a ukazují je na festivalech. Učí se tradiční španělské jezdecké styly, jako je doma vaquera nebo doma classica.

Mysteriózní nadílka

14. ledna 2011 v 18:27 | monysska |  Akta x
Zdroj: Časopis Top dívky ( Marie)

Stalo se to loni o Vánocích... Vzbudila jsem se uprostřed noci hlasitým křikem. Zvědavě jsem vstala a šla do obýváku. Zvláštní bylo, že náš vánoční strom byl celý rozsvícený. ,,Ale my jsme přece všechna světýlka zhasli...," běželo mi hlavou.Zmatená jsem elektrické svíčky zase vypnula. Co se to tady dělo? Šla jsem do předsíně a všimla jsem si, že je celý dům rozsvícený. Všechny elektrické spotřebiče byly zapnuté. Protože jsem nemohla nikde najít rodiče, schovala jsem se vystrašená do své postele. Další ráno bylo zase všechno v pořádku. Ale kde byli moji rodiče?

images

Zrádná obuv

7. ledna 2011 v 19:07 | Mončičák |  Vtípky
zdroj: časopis Top dívky (Karol)
Můj trapas se stal minulý rok v létě. Byl krásný prázdninový den a já se chystala na první rande se svým idolem. Chtěla jsem vypadat co nejlépe, hezky jsem se namalovala, upravila vlasy a oblékla svou oblíbenou minisukni. Protože jsem chtěla udělat dojem, obula  jsem si maminčiny lodičky na podpadku. Jela jsem na místo domluveného srazu. Měla jsem vše vypočítané přesně na čas, těšila jsem se na dokonalé rande. Když jsem vystoupila z autobusu, dělily mě od kluka mých snů už jen schody...On už stál připravený pod nimi. Podívala jsem se na něj, zamávala a usmála jsem se. V tom se mi smekla noha a já letěla ze schodů. Sukni jsem měla zvednutou až pod bradu a svému miláčkovi jsem doslova ležela u nohou. Odřela jsem si obě kolena a zlomila podpatek na maminčiných botách. Místo elegantního příchodu jsem si uřízla pořádnou ostudu.


Santa Claus ve vezení
Ve vězení sedí spolu lupič a Santa. "Za co sedíš?" ptá se lupič. Létaní bez dokladů, přistání bez povolení, mnohonásobný a neoprávněný vstup do bytu.

wc