Andorra

8. ledna 2010 v 20:55 | mony

vlajkaznak

Hl. město: Andorra la Vella

Rozloha: 468 km²

Počet obyvatel: 69 150, z toho Španělé 43 %, Andořané 33 %, Portugalci 11 %, Francouzi 7 %, jiní 6 %

Jazyk: Katalánština, používá se také francouzština,kastilština a portugalština

Andorra je knížectví v jihozápadní Evropě ležící mezi Francií na severu (56,6 km hranice) a Španělskem (63,7 km hranice) na jihu v nadmořské výšce 900 metrů nad mořem. Tento malý stát leží v kruhovité kotlině obklopen hřebeny Pyrenejí. Hlavní město Andorra la Vella se nachází v údolí řeky Valira.

Historie:
V roce 803 osvobodil Karel Veliký (742-814) území zpod nadvlády muslimských Maurů a jeho syn, Ludvík I. Pobožný jej daroval španělskému biskupovi Seo de Urgell. První zmínka o malém pyrenejském knížectví z roku 805 se nachází v Karolínské listině. Roku 1278 se Andorra díky Paréagské smlouvě, potvrzené papežem stala kondominiem pod vládou dvou knížat. Práva těchto knížat přešla nejprve na hrabata z Foix, od doby Jindřicha IV. (1589 - 1610) byla vykonávána francouzskou korunou, dnes prezidentem a španělským biskupem ze Séo de Urgell. Za francouzské revoluce byl protektorát zrušen a obnoven až za císaře Napoleona I. Reformní hnutí v letech 1866 až 1868 omezilo biskupskou moc. V roce 1994 schválilo obyvatelstvo novou ústavu, jíž se Andorra stala suverénním parlamentním knížectvím. Ústava nahradila smlouvu z roku 1278, podle níž se španělský biskup Seu de Argell a francouzský prezident dělili o moc.

Ekonimika:
Ačkoliv Andorra není oficiálně členem Evropské unie, je součástí celní unie EU. Pro obchod s průmyslovými výrobky je považována za člena EU, pro obchod se zemědělskými výrobky pak za nečlena.
Hlavním zdrojem příjmů je cestovní ruch. Ročně navštíví Andorru až 15 milionů turistů, kteří si přijíždí zalyžovat a především za nákupy. Obyvatelé Španělska a Francie využívají možnosti nákupu zboží bez daní.
Neplatí se tu žádné přímé daně a pouze 4% daň z přidané hodnoty (nově od 01.01.2006).
HDP na obyvatel dosahuje přibližně 24 000 USD (2004).
V zemědělství je zaměstnáno jen 1 % obyvatel, hlavním odvětvím je chov ovcí.
Dříve se v Andoře platilo jak španělskými pesetami, tak francouzskými franky. Se zavedením eura v obou zemích se zjednodušilo placení i v Andoře. Od roku 2002 se tedy platí eury. Andorra usiluje o ražbu vlastních euromincí.

Obyvatelstvo:33 % obyvatel jsou Andořané, náležící k etnické skupině Katalánců. Jediným úředním jazykem je katalánština, nicméně španělština a francouzština jsou také hodně užívány. Drtivá většina obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Mám na tomto blogu něco změnit?

Ano 71.9% (97)
Ne 28.1% (38)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama