Prosinec 2009

Monako

31. prosince 2009 v 15:50 | Monča |  Japonsko
Vlajka Monaka Znak Monaka


Hlavní město: Monaco-Ville


Rozloha: 1,95 km²

Počet obyvatel: 32 409
Jazyk: Francouština

Monako - Monacké knížectví - je druhý nejmenší stát na světě. Leží na středomořském pobřeží francouzské riviery - Azurového pobřeží. Je to země s největší hustotou osídlení na světě.

Geografie


Pohled na zamračené Monako

Malé knížectví se prostírá na Azurovém pobřeží jen 8 km od italské hranice na výběžku Přímořských Alp. Od skalnatého pobřeží stoupá terén terasovitě k pohoří, jež omezuje monacké teritorium proti francouzskému zázemí. Celé území státu je zastavěno. Má několik městských částí: vlastní Monako se starým městem, knížecím palácem ze 13. a 16. století, s neoromantickou katedrálou a oceánografickým muzeem, založeno 1910; Nové m. La Condamine s přístavem, bankami a obchodní čtvrtí; luxusní lázně Monte Carlo s hernou (vybudováno v letech 1878-1879) a kongresovým centrem a dále také na náspu do moře vzniklé Fontvieille s obytnými a průmyslovými stavbami, přír. parkem a sportovními areály i novým jachtovým přístavem. Mírné přímořské podnebí dovoluje růst i velmi pestré mediteránní vegetaci.


Hlavní město
Monako je městský stát. Skládá se pouze z jediného města, které je zároveň hlavním. Dělí se na 4 obvody: Monaco-Ville, Monte Carlo, La Condamine a Fontvieille.

Ekonomika
Nejdůležitějším hospodářským odvětvím knížectví je celoroční turistický ruch. Velký význam má kromě toho i sektor služeb, bankovnictví a pojišťovnictví. Státní příjmy vytváří převážně daň z přidané hodnoty a daň z obratu, dále státní monopoly jako telefon, pošta, daň z tabákových výrobků, vydávání známek aj. Výnos z kasina tvoří jen asi 4 %. Přímé daně se v Monaku nevybírají (jen Francouzi podléhají francouzským daňovým předpisům). V průmyslovém sektoru převládají malé a střední podniky v oboru chemie (hlavně farmacie a kosmetika), dále v produkci plastických hmot a elektroniky. S Francií je Monako spojeno měnovou, hosp. a celní unií. Nejbližším mezinárodním letištěm je francouzské Nice. HDPpodle parity kupní síly asi 870 mil. US $, tj. 27 188 na 1 obyvatele (2003).

Tygr

25. prosince 2009 v 18:57 | Mončičák |  foto zvířatFotky

22. prosince 2009 v 16:48 | monďa |  Foto koní-slawik


Koně přes překážky

19. prosince 2009 v 18:08 | Monďule |  Foto-koněFlo-Rida

16. prosince 2009 v 20:25 | moník |  Foto celebrit
Péče o srst psa

14. prosince 2009 v 19:17 | Monika |  Domácí zvířata
Pes je zvíře polopouští a savan. V těchto podmínkách se prapředci dnešních psů pochopitelně k vodě příliš často nedostali a moc často se tedy nekoupali. Dokonce ani příliš často nezmokli, takže jejich hygieně musela stačit tzv. prašná lázeň, jak to vidíme dodnes u řady polopouštních zvířat. Přesto je srst psa obvykle velmi dobrou ochranou proti dešti, ale vyžaduje alespoň minimální míru promaštění.


Jak často psa koupat?
Psi s klasickou srstí se příliš často koupat nemusí, dokonce se dá říci, že by se měli koupat jen minimálně, třeba dokonce jenom 2x za rok. Tedy míním koupání šampónem, běžnou vodní lázeň lze dopřát každému psovi, který rád plave. Plavání vůbec považuji u psa za velmi příznivý pohyb, a zvláště po úrazech nohou a pánve za jednu ze zásadních podmínek dobré rehabilitace.

Vždy je však potřeba dodržet tři základní pravidla:

  1. koupat psa v přiměřeném počasí
  2. důkladně psa po koupeli vysušit
  3. vždy ošetřit uši, do kterých se dostala voda.
Z toho vyplývá nutnost mít s sebou vždy ručník pro psa, a vždycky, opakuji vždycky mít s sebou kapky pro preventivní ošetření ucha.

Léčebné a preventivní kapky pro ošetření psích uší
A nyní musím zdůraznit rozdíl mezi preventivními a léčebnými kapkami: "Preventivní kapky jsou BEZ ANTIBIOTIK, léčebné S ANTIBIOTIKY", říká MVDr. Zdeněk Cvrček. V některém z dalších článků si vysvětlíme zásady antibiotické léčby, aby byl důvod lépe pochopitelný.

Péče o srst psa a pravidla koupání
Ale vraťme se ke koupání. Klasická srst, nejlépe rovná a hladká (asi taková, jakou mívají ovčáci) skutečně nesnáší příliš časté odmašťování. Navíc šampónováním dochází k narušení přirozené mikroflóry kůže - kůže je totiž z hlediska mikroorganismů ucelený ekosystém, který si nachází a ustálí vlastní ekologickou rovnováhu. 99,7% bakterií je buď neškodných, nebo dokonce užitečných. Pokud budou odstraněny, pomnoží se ty škodlivé a hlavně plísně a kvasinky, protože neosídlené plochy psí kůže budou kvasinkám připadat jako žírné kalifornské pláně prvním americkým přistěhovalcům.

Jak tedy udržíme psí srst v čistotě?
Při běžném čištění po příchodu z venku lze psa otřít vlhkým hadříkem - ale prát a žehlit je třeba tento hadřík, nikoli psa. Pokud už začne pes být lehce cítit, nejšetrnější je vytřít psa octovou vodou, podobně, jako když vytíráte ledničku (1 díl octa, 3 díly vody). A říkám, vytřít, nikoli prolévat nebo koupat.
Kvasinky nesnášejí kyselé prostředí, naopak ho milují bakterie rodu Lactobacilus, které kůži chrání tím, že "spasou" potravu, která by zbyla škodlivým bakteriím, plísním a kvasinkám. Lactobacily znáte třeba z probiotických jogurtů. Je to sice trochu jiný druh, ale princip účinku je podobný.
V zimě psa vytřete čerstvým sněhem (však se uvidí, kdy letos přijede Martin na bílém koni). "Vytřít mu srst prašanem do hloubky, a potom vysušit ručníkem, bylo pro mého psa vždy radostnou zábavou a důležitou formou komunikace s páníčkem", říká MVDr. Zdeněk Cvrček. "Při příchodu v době bláta a břečky jsem psovi uchopil každou tlapku zvlášť a ponořil do mělkého umyvadla s chladnou vodou a osušil." Voda má být chladná proto, že při podchlazených tlapkách jsou cévy zúžené a při ponoření do teplé vody by se náhle rozšířily. Mohla by následovat bolest srovnatelná s migrénou, ostatně princip je stejný. Tlapky opět důkladně vysušíme.

Koupání psů s kadeřavou a hedvábnou srstí
Zcela jiná situace je ale u psů s kadeřavou a hedvábnou srstí, jako příklad bych vzal boloňského psíka. Už od útlého štěňátka je potřeba ho zvykat na manipulaci se srstí a koupání, které mu může být zpočátku nepříjemné. Samozřejmě není vhodné se na psa vrhnout, přeprat ho a začít máčet nebo polévat. Vše se musí dít postupnou nenásilnou cestou za soustavného chválení a odměňování štěněte. V osmi tydnech už by měl být vykoupán, protože v této době probíhá tzv. socializační okno. Co v této době pes zažije a s čím se setká, to bude do budoucna považovat za normální standard. Velmi zásadní je otázka pravidelného česání.

Psí srst potřebuje česání
Dlouhá a hedvábná srst vyžaduje česání velmi často, běžně 2x denně, klasická alespoň 1x za týden, ale pokud pročešeme psa každý den, bude se na tento denní rituál obvykle těšit a sám bude slastně nastavovat hřbet, hlavu a krk. Pouze česání ocasu řada psů snáší o poznání hůře. Zde bych zdůraznil materiál kartáče. Velmi běžný je drátkový kartáč se zahnutou spodní čístí drátku, a zjistil jsem, že řada chovatelů češe psa hrotem drátků vpřed. Česání se pak podobá spíše orbě, dochází k traumatizaci srsti a následným zoufalým pokusům psa se česání vyhnout. Matně mi vyvstává úryvek z Erbenovy básně: "Když hlavičku češe, krev potůčkem teče." Takže pokud drátěný kartáč, tak drátek táhnout po srsti. Osobně ale tento kartáč nemám příliš v lásce.
Mnohem raději mám železný jednořadý hřeben, s poměrně silnými a od sebe docela vzdálenými zuby. I ten lze táhnout po srsti se sklonem asi 45 stupňů , táhnout, ne tlačit hroty vpřed. "Sám jsem ho používal na své nepoddajné vlasy, o kterých můj otec vždycky říkal, že je mám jako dráty do betonu", říká MVDr. Zdeněk Cvrček. V tomto sklonu je česání tímto nástrojem velmi příjemné.
Nejdokonalejší kartáč na psí chlupy jsem ale viděl pouze jednou na psí výstavě a od té doby ho marně hledám. "Pokud čte tento článek jeho výrobce nebo prodejce, prosím, aby mne kontaktoval", říká MvDr. Zdeněk Cvrček. Ten kartáč měl tvar kosodélníku z polotuhé červené gumy s gumovými hroty asi centimetr dlouhými a 5 hroty na centimetry 2 . Z druhé strany byla černá pěnová guma na lehké odstranění uvolněných chlupů. Dobře se s tímto kartáčem pracovalo, psi byli spokojení a psí kartáč se při česání dobře držel.
Moderní plastová hřbílka z tvrzené gumy sice nejsou špatná, ale zdaleka nedosahují kvalit tohoto kartáče. Jinak se dá také využít obyčejný hřeben nebo klasický dámský kartáč s kuličkami na konci hrotů.

Co s péčí o srst psů, kteří se neradi češou?
Samostatnou kategorii tvoří psi, kteří na sebe nedají hřebenem nebo kartáčem sáhnout. Pro ty mám řešení. Existuje rukavice s výstupky a hroty, kdy psa hladíme a současně vyčesáváme. Pes je spokojený, protože ho hladíme a věnujeme se mu, my máme radost, že ho vyčesáváme. Protože speciální rukavice jsou docela drahé, pokud si nejsme jisti, zda celou proceduru zvládneme, lze použít zahradnické rukavice s gumovými výstupky. Pořídíme je asi za dvacku a při navlhčení dokáží udělat hodně práce. Pak lze s klidnou myslí koupit speciální rukavici.
Zcela zvláštní srst mají dalmatini a boxeři. Neznalí chovatelé si je pořizují s představou, že se po nich bude snadno uklízet. Překvapení je čeká v okamžiku, kdy zjistí, že tyto krátké chlupy jsou tvrdé, pružné, často odolávají vysavači a zapichují se do koberců a čalounění. Takže tady zahradnická navlhčená rukavice udělá velice dobrou službu.

Proč psa česat?
Česáním se zabraňuje zacuchání srsti, čistí se, odstraňují se uvolněné chlupy a kůže se masíruje a prokrvuje. Pes se navíc zbavuje případného svědění.
Ještě bych se chtěl zmínit o čistotě srsti v okolí konečníku. Zbytky výkalů mohou znečistit srst tak, že se zacuchá, splete do kompaktního chuchvalce a strašně to tahá a bolí. "Tento pocit lze přirovnat ke skřípnutí intimního ochlupení do zipu džínů." Kdo někdy zakusil na vlastní kůži, pochopí, proč takto postižený pes začne trpět zácpou a následnými bolestmi břicha.

Golem a jiné židovské pověsti

11. prosince 2009 v 17:56 | mony |  čtenářský deník
Autor: Eduard Petiška

Ilustrátor: Jiří Běhounek

Nakladatelství: Albatros

Rok vydání: Albatros 2002 2.vydání

V této knize jsou zobrazeny různé pověsti o židech.

Jakobovo dobrodružství


V době kdy žil v Praze rabín Löw, bydlel v Židovském Městě zámožný kupec. Měl jednoho syny Jakoba a rabín Löw si ho vzal za svého učence. Jednoho dne obchodníci nabídli Jakobovi dívku, která ale žila ve vzdálené zami. Jakob nabídku přijal a odjel do daleké země.Obchodníci ho ale podvedli a zavřeli ho do pokoje plného knih. Jednoho dne co byl zavřený v pokoji plného knih na Jakoba promluvila mramorová hlava, která mu prozradila strašlivý plán obchodníků. Obchodníci mu chtěli useknout hlavu. Hlava Jakobovi prozradila jak se dostane z pokoje. Jakob hlavu poslech a vrátil se do svého Židovského města, kde byl spokojen.

Názor na pověst. Tato pověst se mi líbila nejvíce z celé knihy.

Emo účesy

6. prosince 2009 v 19:22 | mony |  Cool oblečení, účesy, atd...
emo-ucesy-14.jpgemo-ucesy-27.jpgemo-ucesy-37.jpgemo-ucesy-12.jpgemo-ucesy-84.jpg

0058.jpg0067.jpg

Pro kluky:
emo-ucesy-08.jpgemo-ucesy-46.jpgemo-ucesy-03.jpg
emo-ucesy-48.jpgemo-ucesy-85.jpg

0004.jpg0014.jpg

Daniel Landa

4. prosince 2009 v 19:33 | monyss |  Celebrity, celebrity a jejich trapasy

Daniel Landa se narodil 4.11.1968 v Praze. V roce 1990 se oženil s Mirjam Müller, která je původem z Německa. Spolu vychovávají dcery Anastázii (1998) a dvojčátka Roxanu a Rozálii (2003). V roce 1988 absolvoval na pražské konzervatoři obor hudebně-dramatický, avšak herectví se věnoval pouze příležitostně.
Jako herec účinkoval v českých filmech - Proč, Černí baroni,... a v německém seriálu "Alles ausser Mord" pro televizní stanici PRO7.

Nejpodstatnější částí Landovy osobnosti je jeho hudební tvorba. Kromě toho, že je Daniel Landa známým zpěvákem, tak si sám skládá hudbu, libreta a píše texty.

Již v roce 1987 spolu s kamarádem Davidem Matáskem zakládá kapelu Orlík, kdy název převzali ze stejnojmenné vinárny Orlík. Kapela Orlík koncertovala především v dobách totality a sváděla boj s cenzurou komunistického režimu.
Hned po prvním oficiálním albu v roce 1990 a koncertě - se ocitl Orlík pod kritikou novinářů. A tak začala v mnoha případech zcela nesmyslná a nepodložená kritika z nejrůznějších stran. Mnoho fanoušků Orlíku nepochopilo obsah písní a tak nastartovali neodvratný konec kapely.
Druhé album pojmenoval Daniel "Orlík - Demise!" A to byl definitivní konec kapely Orlík.
Především pro Daniela Landu to byl začátek něčeho nového...

Diskografie:
Orlík-For president (OI!) 1990
Demise 1991

Solová dráha:
Valčík 1993
Chcíply dobrý víly 1995
Pozdrav z fronty 1997
Smrtihlav 1998
Konec 1999
Best of: Landa 2000
9mm argumentů 2002
Vltava tour 2003
Neofolk 2004
Best of
MUZIKÁL/HUDEBNĚ SCÉNICKÉ SHOW
Krysař I účinkující z muzikálu 1996
Krysař II účinkující z muzikálu 1996
Krysař - Kult se vrací nově nazpíváno 2002
Rockquiem 2003
Tajemství 2005
Kvaska

CD/DVD Večer s písní Karla Kryla pro český národ

FILMOGRAFIE
Případ Kolman 1986
Copak je to za vojáka (desátníka) 1987
Proč? (jako Pavel) 1987
Kainovo znamení (jako Albín) 1989
Jen o rodinných záležitostech (jako dozorce) 1990
Tichá bolest (jako Vrábel) 1990
Černí Baroni (jako svobodník Halík) 1992
Alles Außer Mord: Tödlicher Irrtum (TV) 1996
Temná komora
Třetí patro
a několika dalších

VIDEOKLIPY
Jó ulice
Holka magor
Přízraky
Na obzoru ani mrak ani loď
Motýlek
Třista z místa
Ztracení hoši
Quantum tarantulí
Včera mě někdo...
Vltava
Pozdrav z fronty
Tajemství
1938
Morituri te salutant
Smrtihlav
Protestsong
Volám