Květen 2009

Jak si vybrat štěně

31. května 2009 v 14:23 | Monika |  Domácí zvířata
Jak najít plemeno?
Omyly ve výběru plemen typu: "Z toho štěněte vyrostl příliš líný pes!!!" nebo opačné případy jsou příliš časté a především je to způsobeno tím, že je člověk okouzlen nějakou fotografií kterou kdesi viděl. Lidé pak dávají většinou vinu psovi nebo chovateli, u kterého si štěně vybrali. Často však nevidí chybu v sobě. Špatně si vybrali plemeno nebo na psa nebyli dostatečně připraveni. Mnohokrát se stalo, že pak takoví psi byli prodáni, dáni do útulku nebo prostě vyhozeni!

Tomuto problému je však možno předejít, pokud pečlivě zvážíme na co máme, a na co ne, a podle toho si vybereme plemeno psa. Měli bychom popřemýšlet, k čemu pejska vlastně chceme. Jako rodinného mazlíčka? Obranáře našeho domečku nebo pozemku? Společníka na dlouhé procházky, psa na výstavu nebo na agility? Plemen je kolem 400 a určitě se mezi nimi najde takové, které vám bude vyhovovat.


Psa nebo fenu?
Mnoho lidí řeší tuto otázku. Je jen na vás a vašich zkušenostech, které pohlaví pro vás bude vhodnější
Pes: dominantnější, samostatnější, mohutnější, hůř se vychovává, jeho povaha se příliš nemění
Fena: hárá zhruba dvakrát ročně, vhodnější na výcvik, mírnější, nemá sklony se toulat, při dospívání se může změnit její povaha

Průkaz původu???
Vybrali jste si plemeno a řešíte otázku jestli s průkazem původu (PP) nebo bez? Štěně s průkazem původu si většinou pořizují lidé, kteří s pejskem chtějí chodit na výstavy nebo se s ním účastnit nějakých vrcholových sportů a soutěží. Ovšem PP je určitou zárukou toho, že štěně vyroste v typického jedince. Podle předků si můžeme udělat obrázek i o jeho možném budoucím vzhledu, pracovitosti, dědičných vadách a třeba i o zdraví. Některá plemena totiž musím podstoupit vyšetření třeba jako dysplazii kyčelních a loketních kloubů apod. PP ale není zárukou že ze štěněte vyroste bezchybný jedinec! Je to jen živý tvor…
Bez PP si většinou berou pejska lidé, kteří ho chtějí jen jako domácího mazlíčka a společníka nebo nemají dostatek financí - štěňátka bývají levnější. Chovatelé takových pejsků pak nemají vůči plemenu žádné povinnosti. Nemusí štěňata nechávat nákladně vyšetřovat, nemusí být označená a někdy nejsou ani očkovaná a odčervená. Na takové chovatele nedochází kontrola, a proto se může klidně stát, že štěně se v pozdějším věku nemusí vůbec podobat svým rodičům.


Fimfárum

24. května 2009 v 16:19 | mony |  čtenářský deník
Jan Werich

Ilustrátor:Jiří Trnka
Nakladatelství:Československý spisovatel
Rok vydání:Československý spisovatel 1987
6. vydání

Jak na Šumavě obři vyhynuli

Tato pohádka vypráví o obrech, kteří hráli na většího. Jeden z obrů podváděl a tak ho ti dva zbili. Jak se prali vyvrátili mnoho nstromů, udělali díry do země a zavířili celou Šumavu. Dlouho trvalo než na Šumavě začali růst nové sromy, než díry v zemi zmizely.Od té doby zde obři už nežijí a hra na většího je zakázaná.

Můj názor:Tato pohádka mi přišla vtipná a nejhezčí z celé knížky.
Dánský teplokrevník

21. května 2009 v 20:12 | monys
Název plemene: Dánský teplokrevník

Původ: Dánsko
Typ: teplokrevník
KVH: 165 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník


Historie
Poměrně nově, ale úspěšné sportovní plemeno. Plemeno pochází z hřebčína ve Frederiksborgu, kde vznikl i holštýnský a frederiksborgský kůň. Vzniklo díky pečlivému selektivnímu chovu s použitím mnoha různých plemen koní. Plemenná kniha byla založena v šedesátých letech minulého století. Narozdíl od většiny ostatních teplokrevníků, u dánského koně nebyl použit hannoverský teplokrevník. Všichni příslušníci tohoto plemene se musí podrobit speciálním 100 denním testům než budou připuštěni k chovu, čímž se udržuje vysoký standard plemene.

Povaha
Dánský teplokrevník je milý, přívětivý, přátelský a živý kůň. Je ochotný, učenlivý a pracovitý. Je dobře ovladatelný a má velký talent pro skokové a drezúrní soutěže.
Konstituce
Hlava je jemná, krk svalnatý. Hrudník je hluboký, lopatka šikmá. Hřbet je kompaktní a silný, záď kulatá a ocas nízko nasazený. Končetiny jsou pevné a suché.
Srst bývá většinou hnědá, mohou však být i bělouši, ryzáci a vraníci. V kohoutku dorůstají průměrné výšky 165 cm.

Využití
Dánský teplokrevník je typický sportovní kůň s velkými předpoklady pro drezúru a parkúr, kde dosahuje významných úspěchů. Jsou to však i dobří rekreační a reprezentativní koně.

Bardigianský pony

14. května 2009 v 18:46 | mončičák
Název plemene: Bardigianský pony

Původ: Itálie
Typ: pony
KVH: 130 cm
Barvy: hnědák, vraník

Historie
Bardigianský pony pochází s hornaté oblasti Apenin a jeho původ můžeme vystopovat až do doby římských císařů. Plemeno je adaptováno na horské prostředí. Je úzce spjato s haflingy a aveliňskými koňmi, se kterými má společné předky. Na začátku 20. století byli kříženi s různými dalšími plemeny, což vedlo ke ztrátě charakteristických rysů. V dnešní době se chovatelé snaží zlepšit čistotu tohoto plemene.


Povaha
Jako horské plemeno jsou Bardigiani odolní a vytrvalí. Povahou jsou ochotní, ale přesto živí a temperamentní. V horách mají jistý krok, jsou silní a mají dobrý orientační smysl.

Konstituce
Hlava je jemná, orientálního typu s malými ušními boltci.Krk je velmi svalnatý a obloukovitý. Hrudník je klenutý, hřbet krátký a záď kulatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou suché, krátké a silné, kopyta tvrdá a kvalitní.

Srst je vždy tmavá, a to hnědá nebo černá. Průměrná výška je 130 cm.

Využití
Bardigianský pony sloužila jako soumar i jako tahoun v zemědělství. Dnes se využívá jako dobrý jezdecký kůň v málo přístupných oblastech.

Avril Lavigne-referát

11. května 2009 v 17:44 | Monča |  Celebrity, celebrity a jejich trapasy
Avril Ramona Lavigne Whibley (narozena 27. září 1984) je kanadská rocková zpěvačka a držitelka ceny Grammy.

Ačkoliv jsou její rodiče původem francouzského původu, Avril francouzsky nemluví.
V roce 2006 byla zařazena časopisem "Canadian Business Magazine" na sedmou příčku do žebříčku nejvlivnějších Kanaďanů v Hollywoodu. Po celém světě prodala 26 milionů alb.Dětství

Avril Lavigne se narodila v Belleville v Ontariu v Kanadě francouzským rodičům - Johnovi a Judy. Judy říká, že si Avrilina hudebního nadání všimla poprvé, když byly Avril dva roky a zpívala s ní písně z kostela. Když jí bylo pět, přestěhovali se do města Napanee.
V roce 1998 vyhrála soutěž a možnost zazpívat si s Shaniou Twain na jejím prvním velkém turné. Vystoupila na jejím koncertě v Ottawě a zazpívala píseň "What Made You Say That"?
Brzy si ji všimnul manažer Cliff Fabri, když zpívala coververze country písní v knihkupectví v Kingstone v Ontariu. Při vystoupení v Lennox Community Theatre si Avril všiml místní folkový zpěvák Steve Medd (příbuzný vlivného kanadského novináře, Bena Medda), který ji pozval, aby si s ním zazpívala v jeho písni "Touch the Sky" z alba Quinte Spirit, které vyšlo v roce 1999. Také si zazpívala v jeho písních "Temple of Life" a "Two Rivers" na jeho dalším albu z roku 2000, My Window to You.
V 16 podepsala smlouvu s Kenem Krongardem z Arista Records, který pozval šéfa firmy Antonia "L.A." Reida, aby si ji poslechl v New York City ve studiu producenta Peter Zizza. Zalíbila se mu a začala pracovat na svém prvním albu.

Osobní život

Říkalo se, že je Avril vegetariánka. Nedávno však v jednom interview řekla, že už se za vegetariánku označovat nebude "pro případ, že by ji někdo přistihl jak jí maso".
Jako teenager chodila v Napanee do restaurace La Pizzeria. V dokumentu Under My Skin Bonez Documentary řekla, že pizza s olivami je jejím oblíbeným jídlem, avšak moc ji nejí, protože pizza není dobrá pro její hlas. V této restauraci její oblíbená pizza dostala jméno podle Avril a také je tam návštěvní kniha pro fanoušky, kteří jí tam mohou napsat své vzkazy a Avril si jí vždycky vyzvedne, když je na návštěvě u rodiny.
Avril má vytetovanou hvězdu na levém zápěstí. Stejnou má i její kamarád a spolupracovník Ben Moody. Na konci roku 2004 si nechala na pravé zápěstí vytetovat malé růžové srdce s písmenem D - což má být první písmeno jejího manžela Derycka Whibleyho, se kterým si koupili dům v Beverly Hills.
Lavigne byla spojována se svým bývalým kytaristou Evan Taubenfeld, i když s ním ve skutečnosti nikdy nechodila. Avšak Evan ji stále považuje za "Nejdražší přítelkyni na světě", jak řekl na svých oficiálních stránkách. V jednom rozhovoru pro časopis J-14 řekla, že svou první pusu dostala ve 14 letech. V časopise M z roku 2003 byl článek o tom, že bývalý přítel Avril prodává její milostné dopisy na eBay.
V únoru 2004 začala Avril chodit s Deryckem Whibleym, hlavním zpěvákem skupiny Sum 41. 27. června 2005 se zasnoubili. Deryck požádal Avril o ruku při výletu do Benátek.
Vzali se v sobotu 15. července 2006 v kalifornském pobřežním městě Montecito. Ceremoniál začal v 5 hodin odpoledne a trval 20 minut. Avril na sobě měla šaty od návhrářky Very Wang a Deryck oblek od Huga Bosse. Svatby se zúčastnilo asi 110 hostů.
Jako jejich svatební píseň si zvolili "Iris" od skupiny Goo Goo Dolls.Americký foxhound

8. května 2009 v 21:01 | monika |  Atlas plemen psů
Název plemene: Americký foxhound

Oficiální zkratka v ČR: AI
Využití: Lovecký pes

Číslo standardu FCI: 303 (USA)
Skupina FCI: VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena
Sekce FCI: 1 - Honiči
Fotky: Anglický foxhound (foto, obrázky)

PŮVOD:
Americký foxhound byl vyšlechtěn v 17.století v severní Americe. První Foxhoundi byli získání od Anglických foxhoundů, francouzských loveckých psů, beaglů a irských psů, kteří byli dovezeni do Nového Světa v roce 1650. Z výsledku jejich křížení vznikl Virginský lovecký pes, který dal základ dnešnímu Americkému foxhoundovi. Americký foxhound je však za hranicemi USA rozšířen jen velice málo.

POPIS:
Americký foxhound je velice podobný Anglickému foxhoundovi, je však o něco menší (výška v kohoutku je v rozmezí 53 až 63,5 cm a váha mezi 30 až 34 kg), je také rychlejší a elegantnější. Amerického foxhounda je velice snadné poznat podle jeho charakteristického a výrazného hlasu. Oči jsou velké, posazené daleko od sebe, mají ořechovou nebo hnědou barvu. Uši jsou dlouhé, posazené v úrovni očí. Čumák je vcelku dlouhý, rovný a hranatý. Tělo je středně dlouhé, svalnaté a silné. Ocas je štíhlý, vysoko posazený, zvednutý nahoru, ne však přehozený přes záda.

Fotky: Anglický foxhound (foto, obrázky)

Výška
Pes má v kohoutku 56 až 63,5 cm.
Fena má v kohoutku 53 až 61 cm.


VÁHA:
V rozmezí 30 až 34 kg.

SRST:
Srst je středně hustá, tvrdá, krátká a silně přiléhavá. Zbarvení může být různé.

CHARAKTER:
Americký foxhound je překrásný lovecký a myslivecký pes, kterého můžeme využívat i jinak, ne jen podle jeho určení. Je to vynikající společník.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Americký foxhound se dožívá 10 až 12 let.
Ariéžský kůň

6. května 2009 v 16:07 | Monča
Název plemene: Ariéžský kůň

Původ: Francie
Typ: pony
KVH: 132 - 148 cm
Barvy: černá
Obrazek

Vysvětlení názvu:

Na jihu Francie protéká malebným krajem hor a pastvin řeka Ariege, pramenící na území jednoho z nejmenších evropských států, Andorry. Její krátký, klikatý tok se vlévá do Garonny několik kilometrů nad Tolouse. Východní svahy Pyrenejí v kraji Rousillon jsou odedávna domovem otužilých horských koníků. Na rozdíl od jižních svahů Pyrenejí, kde jsou podmínky poměrně příznivé, severní strana je drsná a chudá na potravu a terén neschůdný. Tito černí poníci žijí v poměrně nedostupných osadách na březích řeky Ariege. Někdy se také nazývají koně mérenští.

Historie
Toto plemeno je známo též pod názvem Mérenský kůň. Pochází z francouzských hor. Ariéžský kůň je velmi staré plemeno, pravděpodobně potomek původních divokých koní. Později bylo ovlivněno orientální krví arabských a berberských koní. Na začátku 20. století začal cílený chov původně zdivočelých koní a roku 1948 byla založena plemenná kniha.

Povaha
Tito koně jsou neuvěřitelně odolní, mrštní a v hornatém terénu se pohybují s naprostou jistotou. Povahu mají laskavou, vstřícnou, jsou vhodní jako rekreační koně i jako jezdečtí poníci pro děti.

Konstituce
Hlava je líbivá, uši malé, žíně jsou bohaté a zvlněné. Krk je krátký. Stavba těla je mohutná, hrudník hluboký, hřbet dlouhý a svalnatý, záď skloněná a ocas nízko nasazený. Končetiny jsou krátké, pevné, kopyta tvrdá a kvalitní, takže se nemusí kovat.
Srst je výhradně černá, v kohoutku mívají 132 - 148 cm.

Využití

Ariežský kůň je dodnes využíván k práci na horských usedlostech. Je používán v těžkém terénu, který se nedá obdělávat traktorem. Během 19. stol. byli tito koně používáni k pašování osob přes horské průsmyky na hranicích se Španělskem. Je možné, že pro nelegální pašování jsou využíváni horští koně neustále.
Spolu se vzestupem turistiky vzrostl zájem veřejnosti o ariežské koně. V oblasti Ariege vzniklo několik agroturistických jízdáren nabízejících několikahodinové vyjížďky do hor.


Předpověd smrti

3. května 2009 v 18:09 | Mončičák |  Akta x
zdroj:Alexandra(14)-Top dívky

Jako každý týden jsem šla na hřbitov, obstarat náš rodinný hrob. Protože mi zbylo trochu času, rozhodla jsem se,že se projdu a prohlédnu si ostatní hroby.Obcházele jsem sama kolem a četla jsem si jména a data na náhrobních kamenech.Ale v příštím okamžiku se mi strachem doslova zastavila krev. Nevěřila jsem vlastním očím, když jsem četla svoje jméno a datum narození na jednom velkém černém náhrobním kameni.Všude kolem ležely černé růže a všechno to vypadalo opravdu hrozivě.Pak mi padl pohled na datum smrti a já začala křičet. Bylo tam napysáno 2. srpen 2020.Od té doby vím naprosto přesně, kdy umřu.


4.sb

1. května 2009 v 15:00 | Monďula |  Spřátelené blogy
Tak mám další es a je jím pussy-anzhela a jejáí blog TADY