Březen 2009

Arabský plnokrevník

28. března 2009 v 16:56 | Monča
Název plemene: Arabský plnokrevník

Původ: Blízký východ
Typ: plnokrevník
KVH: 150 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník

Arabský plnokrevník

Historie
Arabský plnokrevník je mejsarším čistokrevně chovaným plemenem koní na světě, což dokládají zprávy už z doby 2500 let před naším letopočtem. Do Evropy se arabové dostali poprvé v době muslimské invaze v 8. a 9. století. Arabská krev je hlavní a dominantní složkou krve anglického plnokrevníka a měla rozhodující vliv i při zvyšování kvality bezpočtu dalších plemen. Odolnost, vytrvalost arabů spojená s výbornou povahou, ohnivým temperamentem a vynikajícími chody je stále úctyhodnou kombinací. Mezinárodní chov arabů, rozšířený po celém světě, kontroluje a registruje Arab Breed Society.

Popis a charakteristika:
Arabský kůň je ojedinělé plemeno, poznamenané vyhraněným prostředím, v němž se vyvíjelo. Je to kůň výhradně jezdecký, velmi životný, zdravý, inteligentní a učenlivý. Arabští koně jsou vesměs individuality a zejména hřebci mají vyhraněný charakter. Přesto jsou to koně mírumilovní a snadno ovladatelní.
Typickým znakem araba je krátká, ušlechtile utvářená, suchá hlava s výrazně prohnutým profilem a široké, klenuté čelo pokračuje mezi očima štítovitou vyvýšeninou zvanou džiba (jibbah).Hlava se napojuje na krk zvláštním obloukem, zvaným mitbah. To mimo jiné umožňuje velkou pohyblivost hlavy. Krk je dlouhý, elegantně prohnutý, u hřebců má mírný náznak hřebene. Arab se liší od všech ostatních koní krátkým hřbetem, protože má jen 16 párů žeber a 5 bederních obratlů. Následkem toho je jeho kříž rovný a ocas vysoko nasazený. Ten se skládá ze 16 obratlů. Pouštní původ tohoto plemene prozrazuje tenká kůže, pod kterou se zřetelně rýsují cévy a šlachy, krátká, jemná srst a hedvábná hříva i ohon. Pohyb po tvrdém kamenitém podkladě přispěl k vývoji štíhlých suchých nohou se skvělými klouby a tvrdými, zdravými kopyty. Vydatný pohyb v horkém suchém vzduchu ovlivnil tvar chřípí a velmi pohyblivých, široce otevřených nozder. Uši jsou velmi pěkně utvářené a oči velké a zářivé, mírně prohnutý "štičí" profil pak výraz koně dotváří. Nejoblíbenější barvou arabů v evropských i amerických chovech je bílá, avšak ve své vlasti byli arabi hnědáci, ryzáci i vraníci. Arab je poměrně malé plemeno, povolená výška je od 144 do 152 cm, avšak menší postava není u araba na závadu. I když je arab nízký, nikdy se nepočítá k ponyům. Tradičně se u arabů hříva ani ocas neupravují. Žíně se nesmějí protrhávat ani přistřihovat a důležité je i přirozené vysoké nesení ocasu. Chody jsou vesměs vynikající, plavné, lehké a prostorné, jako kdyby se kůň pohyboval na pružinách. Přestoře je arab konstitučně jemný, váží do 400 kg, jezdec do 90 kg by mu neměl činit problémy.

Povaha:
Arabové jsou všestranní, vytrvalí a odolní koně. Mají ohnivou povahu, ale jsou ovladatelní a učenliví. Mají extrémně rozvinuté smysly, jako je zrak, sluch, čich a orientační smysl. Dobře snáší extrémní teploty a jsou nenároční na krmení. Ke svému pánu si vytváří vztah.

Využití a sport
Arabský kůň je výhradně jezdecké plemeno, které v minulosti posloužilo ke vzniku mnoha dalších plemen, závodních i pracovních. Arabskou krev má v sobě většina cenných jezdeckých koní.Lordi

27. března 2009 v 16:52 | Mončičák |  Klipy
Hard Rock Halleujah


Would you love a monsterman


Pyromite


Pouště a polopouště

24. března 2009 v 18:15 | monďa |  Japonsko
-Podnebí na poušti je suché, s velkými rozdíly mezi teplotou ve dne a v noci.
Poušť je neúrodná oblast, která trpí nedostatkem vody (za horní hranici srážek se považuje 200 mm ročně). Jedním z charakteristických rysů je nedostatek vegetace. Klasickým příkladem pouště je Sahara či Gobi. Existují pouště písčité (zvané erg) či kamenité (zvané hamada).

Rostou a žijí zde:rostliny a živočichové, kteří se poušti přispůsobili(fenek, kaktus)

Oáza:je místo v poušti, kde je možný život díky podzemní vodě.

V oázách se pěstuje:obiloviny, datlovníky a zelenina a chovají se zde velbloudi.

Ekosystém polopouště není úplně přesně vyhraněný. Polopouští se obvykle označujepolopoušť přechodový ekosystém mezi pouští a stepí. Ve srovnání s pouští má však výrazně větší procento vegetačního krytu. Tento kryt není stoprocentní jako tomu může být u stepního ekosystému. Vegetaci polopouště tvoří většinou byliny s výraznými přizpůsobeními k přežití v suchém klimatu - mohou to být sukulentní rostliny nebo rostliny přežívající dlouhá období sucha např ve formě semen nebo různých podzemních částí. Ve srovnání se stepí zde chybí typický porost travin. V polopouštích se mohou ojediněle vyskytovat i trnité keře. Fauna polopouští bývá poněkud bohatší než fauna pouští, mohou se zde ve větším počtu vyskytovat např. semenožraví ptáci, řada druhů plazů apod.

Fenek v ZOO

foto lední medvěd

23. března 2009 v 17:06 | Monďula |  foto zvířat


Krásná zvířátka že?psí očkování-nešetřete ne něm

15. března 2009 v 16:35 | Monča |  Domácí zvířata
Očkování pro psy je zbytečné a jen to jen vyhazování peněz. Tuhle větu neslyší odborníci rádi. Tvrdí naopak, že na očkování našich čtyřnožců by se šetřit nemělo. Vakcín navíc existuje celá řada, můžete vašeho psa nechat očkovat proti borrelióze nebo třeba chřipce.

Proti čemu můžete vašeho psa očkovat
Vzteklina-3.vakcína, ale není to pravidlem
Borelióza-nepovinné očkování
Psinka-zálkadní kombinace u štěnátek
Parvoviróza-zálkadní kombinace u štěnátek
Leptospiróza-2.vakcína
Tetanus-nepovinné očkování, ale já si myslíž, že je celkem dost důležité
Kožní plísně-nepovinné očk.
Herpesviróza-nepovinné očk.
Psincový kašel-zálkadní kombinace u štěnátek
Psí chřipka-zálkadní kombinace u štěnátek
Zánět jater-zálkadní kombinace u štěnátek


Co hrozí psům od klíšťat
Hlavním rizikem je virová či bakteriální nákaza, nejčastěji borelióza. Jedna vakcína chránící proti borelióze stojí od 350 do 800 korun. Potřebné jsou dvě dávky s odstupem tří týdnů, účinek nastává nejdříve po dalších dvou týdnech.

Očkování od psí kolébky


První vakcína
Dává se štěňátku asi v sedmém týdnu života. "Když si pořídíte psa, zpravidla už má naočkovanou základní kombinaci psinky, parvovirózy, psincového kašle, infekčního zánětu jater a psí chřipky."
Tato základní vakcína stojí od 200 korun výše. Cena závisí na výrobci a na typu veterinární ošetřovny.
Na luxusní klinice ve městě zaplatíte více než u domácího veterináře na venkově.

Druhá vakcína
Aplikuje se kolem devátého týdne. Dávka navíc obsahuje látky proti leptospiróze. Tou se psi mohou nakazit třeba od hlodavců. Nemoc je navíc přenosná i na člověka.
Očkování stojí od 200 korun výše.

Třetí vakcína
Dává se po třetím měsíci psího života.
Může v ní už být obsažena vzteklina, ale nemusí. Podle zákona proti ní musí být čtyřnožec očkován do šestého měsíce věku.
Přeočkování se pak opakuje každoročně nebo jednou za dva až tři roky. Vakcína stojí od 100 korun výše.

Emanuel Frynta-Písničky bez muziky

14. března 2009 v 17:14 | Mončičák |  čtenářský deník
Ilustátor:Markéta Prachatické
Nakladatelství:Albatros
Rok vydání:Nakladatelství Albatros 1997

Emanuel Frynta spíše psal básně o zvířetech a knihy pro mladší děti.

Tato kniha je plná veselch básniček.Nejvíce se mi líbila básnička,,Žába", protože mi přišla veselá.Déle se mi líbila báseň ,, Štěně", která mi přijde pravdivá a vtipná.

Můj názor:Tato kniha se mi četla velmi dobře byla vtipná a hlavně krátká.Určitě jsem ji nečetla naposledy, protože mám mladšího bráchu, se kterým si ji znovu ráda přečtu.Dartmoorský pony

11. března 2009 v 19:02 | monďa
Název plemene: Dartmoorský pony

Původ: Velká Británie
Typ: pony
KVH: 125 cm
Barvy: Hnědák, vraník
Historie
Velmi staré plemeno se strastiplnou minulostí. Dartmoor je jedním z původních anglických plemen, které dodnes žije polodivokým způsobem života v oblasti Dartmoore, i když většina těchto poníků se již chová v zajetí. V 19. století byli poníci kříženi s Shetlandskými pony a téměř díky tomu zanikli. Poté byli obnoveni pomocí plemen Welsh Mountain Pony a fellský pony. Další krizi zažili během první a druhé světové války, kdy se jejich počty rapidně snížily. Naštěstí se plemeno podařilo zachránit.


Povaha
Dartmoorský pony má výbornou povahu pro děti, je mírný, laskavý a dobře ovladatelný. Díky své domovině je odolný, vytrvalý a skromný. Jsou nebojácní a snaživí.

Konstituce
Hlava je líbivá, krk svalnatý. Hřbet je rovný, záď skloněná. Končetiny jsou pevné s kratšími holeněmi. Žíně jsou husté a dlouhé.
Srst bývá tmavá, většinou černá nebo hnědá. V kohoutku dorůstají průměrné výšky 125 cm.

Využití
Daleský pony je vyhledávaným sportovním poníkem pro děti. Zvládá parkúr a mají i dobré chody pro drezúru. Jsou však i dobří turističtí a rekreační poníci a využívají se v tahu.
Clydesdale

7. března 2009 v 16:48 | moník
Název plemene: Clydesdale

Původ: Skotsko
Typ: chladnokrevník
KVH: 160 - 180 cm
Barvy: hnědák


PŮVOD:
Clydesdale se objevil na počátku 18.století jako potomek vlámských koní dovezených do Lanarkshire- údolí řeky Clyde ve Skotsku. Pro tuto oblast je to všestranně výkonný kůň, ale uplatňuje se jako těžký tažný kůň ve městech, kde sklízí obdiv. Prostřrdí nemělo na jeho utváření valný vliv. Clydesdale patří mezi nejúspěšnější těžká plemena, najdeme ho v Německu, bývalem SSSR, Japonsku, jižní Africe, Kanadě a USA, na Novém Zélandě a v Austrálii, kde nese titul ,,kůň, který vybudoval Austrálii". Avšak užití krve clydesdala ve stádě skotských, daleských a irských koní nemělo úspěch.

Charakteristika:
Clydesdale je proslulý svým chodem. Hlavně však toto plemeno vyniká vytrvalostí a kvalitou kopyt a nohou. Mají být velká, dosti plochá, ale otevřená s dobře utvářenou střelkou. Díky takovým kopytům může tento kůň pracovat i na dlážděných ulicích měst. Moderní clydesdale je lehčí než bývalo toto plemeno v minulosti a má nyní vyhraněný typ i exteriér. V průměru je vysoký kolem 168 cm, ale může být i větší. Nohy se často zdají příliš dlouhé a mají bohaté hedvábné rousy. Kravský postoj patří k typickým znakům plemene a nepovažuje se za chybu. Naproti tomu šavlovitý postoj je nepřípustný. Na rozdíl od shira, který má klabonos, má clydesdale profil hlavy rovný. Má také delší krk.

Clydesdale je obyčejně tmavý hnědák, nebo hnědák, ale objevují se i ryzáci, bělouši, vraníci a bělouši se smíšenou srstí. Největším rozdílem proti shirům jsou bílé znaky v obličejové části hlavy, na nohách a spodní části těla.

Povaha:
Clydesdalové jsou nejen krásní, silní a vytrvalí, ale také velmi inteligentní, učenliví a klidní. Jsou to koně, kteří obstojí v nejrůznějších podmínkách, ovšem jejich krásné rousy pro ně představují nebezpečí, neboť podporují vznik plísňových chorob kopyta. Vzhledem ke své velikosti a hmotnosti potřebují více péče a kvalitnější krmení než jiná chladnokrevná plemena. Clydesdale se pohybuje velmi elegantně a zdá se, že si je vědom své důstojnosti. Zvládne poměrně náročné cviky a rád se předvádí.

VYUŽITÍ:
Clydesdale je v Británii, zvláště v Severním Irsku, stále použiván k těžkým polním a lesním pracím. Ve městech ho často využívají v tahu, k doručování zboží a reklamním akcím. Velmi poulární je také na zemědělských a krajských výstavách, kde bývá slavnostně ozdoben a vystavován ve zvláštní třídě, nebo se účastní soutěží v orbě. Chov clydesdalského koně je prosperující obchod, protože zájem o jeho chov vzrůstá na celém světě. V USA a Kanadě bylo sedmispřeží clydesdalů používáno k orbě trojradličným pluhem na nekonečných prériích a stejně tak byl využíván k těžkým polním pracím i australskými farmáři. Clydesdale křížený s anglickým plnokrevníkem dává výborné skokany, vhodné pro cross-country.

Dara Rolins skončila zase na plastice.

6. března 2009 v 18:00 | Monika |  Celebrity, celebrity a jejich trapasy

Byla jsem v Brně na konzultaci před dvěma měsíci. Silikony v prsou mám už skoro deset let, tak mě zajímalo, jestli nebude potřeba je vyměnit. Lékař mi ale řekl, že je vše v pořádku a ať počkám po druhém dítěti," prozradila Dara.

Zpěvačka úspěšného alba remixů D2 si nedávno prožila perné chvíle, kdy se do jejího domu ve Vyžlovce několikrát dobývala patrně nemocná fanynka Martina Slezáková. Když neuspěla, vymýšlela si neskutečné příběhy o zpěvačce a jejím soukromí. Vypadá to, že se po této osobě, která by očividně měla vyhledat pomoc odborníka, naštěstí slehla zem.

Dara Rolins porodila loni v březnu dceru Lauru. Jejím otcem je hudebník kapely Wohnout Matěj Homola, který se nedávno vrátil z dobrodružné cesty po Indii. "Matěj je teď se mnou a s dcerou doma na Vyžlovce," dodala Dara.
Aljašský malamut

2. března 2009 v 16:29 | Monča |  Atlas plemen psů

Aljašský malamut (Alaskan Malamute)

Aljašský malamut je využívaný ke sportovním závodům v saňových spřeženích. Malamut je velmi podobný vlku, jeho pohled je však upřímný a dobrosrdečný.

Oficiální zkratka v ČR: AM
Využití: Severský pes

Číslo standardu FCI: 243
Skupina FCI: V. - Špicové a primitivní plemena
Sekce FCI: 1 - Severští saňoví psi

PŮVOD:
Severský pes, známý z dřívějších časů. Plemeno pochází z Aljašky a z arktických oblastí Kanady. Svoje jméno dostal od původních domorodců Aljašky, kteří plemena Malamutů odedávna využívali jako základní prostředek ke svému přesunu.


Popis:
Velký, mohutný, kvadratický pes s těžkými kostmi. Široká hlava s masivním čenichem a mandlovýma očima. Uši vzpřímené, trojúhelníkové, vzhledem k hlavě se zdají malé. Tělo kompaktní, s hlubokým hrudníkem. Končetiny silné a dobře osvalené. Ocas huňatý a mírně zatočený, nesený v rovině hřbetu nebo nad ní. Srst se skládá z husté a mastné podsady a hrubé a silné srsti krycí. Zbarvení: různé odstíny šedé až k černé s charakteristickou světlou maskou v obličeji a s bílou barvou na spodních částech těla, včetně končetin.

Povaha a charakter plemene:
Malamut je společenský, přátelský, dobrosrdečný a laskavý pes. Je velmi hravý a v dospělosti důstojný. Dokáže být také poměrně tvrdohlavý. Je to krásný pes, který je věrný svému majiteli. Snáší se dobře s dětmi. Vyznačuje se svou odolností a spolehlivostí. Je to pes jednoho pána. Od mládí je dobré ho navykat na kontakt s jinými psy, je totiž dominantní a může vyvolávat rvačky.

Vzhled:
Je to silný a mohutně stavěný pes s hlubokým hrudníkem a silným dobře osvaleným tělem. Malamut pevně stojí na tlapách a jeho postoj budí dojem velké aktivity, držení těla je hrdé, hlava vztyčená a oči hledí s ostražitým zájmem a zvědavě. Má širokou hlavu a trojúhelníkové uši, při vzbuzené pozornosti vzpřímené.

Výška:
Ideální výška psů je v kohoutku 63 cm
Ideální výška fen je v kohoutku 58 cm.

Váha:
Psi váží kolem 38 kg.
Feny váží kolem 34 kg.

Srst:
Hustá, tvrdá a středně dlouhá, se silnou, tvrdou a vlně podobnou podsadou.

Zbarvení srsti:
Světle šedá přes středně šedou až černou, sobolí a její odstíny, červená, bílá.
Barevné kombinace jsou přijatelné v podsadě a na okrajových

Využití:
Je skvělým tažným psem schopným ve psím spřežení utáhnout i těžké saně a to jak na dlouhé vzdálenosti, tak i ve velké zimě.

Fotky: Aljašský malamut (foto, obrázky)

Angloarabský kůň

1. března 2009 v 17:26 | Mončičák
Obrazek

Původ:Anglie.Francie,polsko,Sardinie,Španělsko.
Výška:okolo 160cm
Zbarvení:všechny jsou povoleny,nejčastěji jsou však ryzák a jakýkoli hnědák
Charakter:má vznětlivou povahu,je odvážný,energický,inteligentní a spolehlivý
Exteriér:má ušlechtilou hlavu a pevné tělo.Široký hrudník,kratší silný hřbet,osvalenou záď
Využití:je vhodá pro drezuru a je také skokan
Chody:jsou prostorné,lehký cval a nadání pro skok.
ZAJÍMAVOST: je to kříženec anglického a arabského plnokrevíka

Popis: Noblesní, lehčí až středně těžký kůň se suchou hlavou; velmi pohyblivý, s chody po plnokrevných předcích, s exteriérem, ve kterém je zase znatelný větší vliv arabských předků.

VZNIK PLEMENA
Robusnější kůň než arab, angloarab, vzniká zkřížení araba s plnokrevníkem. Angloarabský kůň může vzniknout z prvního křížení mezi plnokrevným hřebcem a arabskou klisnou nebo naopak. Rovněž také ho lze vytvořit spojením angloaraba s plnokrevníkem nebo arabem, popřípadě angloaraba s angloarabem.


Angloarab