Prosinec 2008


Cleveland Bay

28. prosince 2008 v 15:21 | Mončičák
Název plemene: Cleveland Bay

Původ: Velká Británie
Typ: teplokrevník
KVH: 165 cm
Barvy: hnědák


Historie
Jedno z nejstarších britských plemen. Jeho předek byl chapmanův kůň, který byl malý, odolný a silný. Křížením s berbery a plnokrevníky vznikl dnešní Cleveland Bay. Důležitými hřebci byli Jalep, pravnuk Godolphin Barba a Manica. V 17. a 18. století se cleveland využíval jako kočárový kůň, později byl vytlačen rychlejším yorkshirským kočárovým koněm. Počet Clevelandů se dramaticky snížil a v druhé polovině 20. století zbyli už jen 4 plemení hřebci. Jednoho z nich, Mulgrave Supreme, koupila anglická královna Alžběta II. a počet těchto zvířat opět stoupl.

Povaha
Cleveland Bay je klidné a citlivé plemeno s klidnou, vyrovnanou povahou. Je ale i odvážný a živý s příjemným temperamentem. Je spolehlivý, dobře ovladatelný a učenlivý.

Konstituce
Hlava je španělského typu, krk je svalnatý a obloukovitý. Plece jsou svalnaté, hřbet je delší a rovný, záď je skloněná a silná. Končetiny jsou krátké, pevné, bez rousů.
Srst může být jen hnědá, možná je pouze malá bílá hvězda na hlavě. V kohoutku dorůstají v průměru 165 cm.

Využití
Cleveland Bay je původně kočárové plemeno a jako takové několik století používané. Dnes se využívá spíše na hony i jako jezdecký kůň. Na anglickém královském dvoře se dodnes zapřahají do kočárů.

Lindisay Lohan si neumí zapnout knoflík

22. prosince 2008 v 14:25 | monďa |  Celebrity, celebrity a jejich trapasy

Lindsay Lohan má kromě jiných asistentů i svou vlastní garderobiérku.

Tuhle asistentku si najala proto, aby jí zapínala knoflíky u oblečení! Mladá herečka se nechala slyšet, že nechce být obtěžována nedůležitými činnostmi.
Mezi světovými celebritami je normální si najmout pomocníka třeba i na zavazování tkaniček u bot (Kevin Federline), venčení psů (Mary Kate Olsen), rozčesávání vlasů (Jennifer Lopez), každodenní líčení (Mariah Carey).
Jak to tak vypadá, tak asistenti hvězd šoubyznysu budou brzy potřebovat vlastní asistenty, aby zvládali plnit všechny požadavky svých rozmařilých zaměstnavatelů

Akita-Akita inu

21. prosince 2008 v 15:41 | Monďula |  Atlas plemen psů
Historie
Plemeno Akita-inu vyšlechtěné v 17. století v Japonsku pro hon na divočáky, laně a černé medvědy. Je to zdrženlivý a hrdý pes s nezávislými mravy.

Původ
Plemeno vypěstovali v Japonsku v 17.století především pro hon na divočáky, laně a černé medvědy. Tyto psi byli šlechtěni před více jak 300 lety na ostrově Honců, v dynastii Akita (odtud jejich název), ale přesný původ plemene je nejasný. Později, za účelem zachování druhu, se Akita-inu používá na hony. Psí zápasy byly zastaveny. Na konci 20. století se představitelé tohoto plemene úspěšně umístili na výstavách, probíhajících v USA a Velké Británii.

POPIS:
Plemeno pracovních psů. Jedna z variet belgického ovčáka. V USA je známá prostě pod názvem belgický ovčák. Groenendael je pes střední velikosti, hranatého tvaru. Má vyváženou tělesnou stavbu, ušlechtilý vzhled a živý, zpytavý výraz. Hlava je čistě vymodelovaná, nepříliš dlouhá, čenich má stejnou délku jako mozková část lebky. Krk je mohutný, protáhlý, pozvolně přecházející v protáhlý trup. Ocas je u kořene silný, v klidu lehce zahnutý, v akci by se neměl zatáčet do kroužku. Po speciálním výcviku může pracovat jako průvodce slepců.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 64 až 70 cm.
Fena má v kohoutku 58 až 64 cm.

VÁHA:
V rozmezí 35 až 50 kg.

SRST:
Americká akita má patrovou srst. Podsada je silná, jemná, hustá a kratší než krycí srst. Krycí srst (pesíky) rovné, tvrdé a poněkud odstávající. Srst na hlavě, v dolní části končetin a na uších krátká. Délka srsti na kohoutku a zádi přibližně 5 cm, což poněkud přesahuje délku srsti na ostatních částech těla s výjimkou ocasu, kde je srst nejdelší a nejbohatší. Jakákoliv barva jako červená, žlutá, bílá atd.; přípustná je i strakatá a žíhaná. Barvy jsou zářivé a jasné, znaky jsou dobře vyvážené, s maskou, nebo bez ní, nebo s lysinou. Bílí psi (jednobarevní) masku nemají. Strakatí psi mají bílou základní barvu s velkými rovnoměrně rozmístěnými skvrnami pokrývajícími hlavu a více než jednu třetinu těla. Barva podsady se smí lišit od barvy krycí srsti.

CHARAKTER:
Akita-inu je zdrženlivý, hrdý pes s nezávislými mravy. Může být vynikající hlídač, lehce se cvičí, i když je připraven na zuřivý útok. Velkolepě plave díky plovoucím blánám mezi prsty.

PÉČE:
Vyžaduje dlouhé procházky.
PLEMENO:
FCI III. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 5 - Asijský špic a příbuzná plemena.
Bez pracovní zkoušky.


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
VJP - Velký japonský pes
ČÍSLO STANDARDU:
255 / 16.07.1992Vánoční řetězák od majjket

21. prosince 2008 v 15:25 | Monďula |  Řetězáky
brush brush a christmas pine.Co si přeješ? Nejvíc asi kolečkové brusle.
fluff fluff a christmas hat.Pečeš vánoční cukroví? Letos jsem pomáhala jenom s jedním druhem, protože nás ve škole hrozně buzerovaly.Ale jinak peču každý rok.
snap snap a christmas gingerbread boy.Ježíšek/Santa Ježíšek
ding-dong a christmas bell.Stromeček/Ponožka Stromeček
slurp slurp a christmas candycane.Perníčky/Rohlíčky Rohlíčky
whoosh whoosh a christmas snowflake. no borders.Sníh/Sucho Sníh
brush brush a christmas pine.Lyže/Snowboard Lyže
fluff fluff a christmas hat.Vánoce s rodiči/kamarády Vánoce s rodinou
snap snap a christmas gingerbread boy.jaké změny budou na tvojem blogu o Vánocích? To je překvápko, alle něco tu bude...
ding-dong a christmas bell.Budeš dělat speciální dárky pro svá SB? Nech se překvapit...
slurp slurp a christmas candycane.Kdo má pokračovat? Sbé a ten kdo chce =)


Ardenský kůň

18. prosince 2008 v 17:34 | moník
Název plemene: Ardenský kůň

Původ: Francie a Belgie
Typ: chladnokrevník
KVH: 148 - 160 cm
Barvy: tmavý hnědák, hnědý a červený bělouš, ryzák

Úvodem...

Starobylé plemeno ardenských koní patří jak Belgii, tak Francii. Je to pravděpodobně přímý potomek předhistorických koní, jejichž pozůstatky se našly v Solutré; jisté primitivní rysy na kostře hlavy se zřetelnou hranatou nosní částí jsou ještě stále patrné na moderním plemeni. Ardenské koně znal jak řecký historik Herodotos, tak Julius Caesar; oba shodně oceňovali jejich tvrdost a životnost. Původně malí, rozložití koně z Arden byli nepochybně základem pro vznik velkých koní středověku...


alabram

Původ a historie:
Původ ardena nepochybně leží v západní Evropě. Jeho předky byli robustní a podsadití lesní koně, ať již tarpani nebo vyhynulý velký západní kůň, dosud paleontologicky přesně nedoložený. Arden patří mezi chladnokrevníky, teprve v 19. století byl vydatněji ovlivněn krví jiných plemen, jednak chladnokrevných belgiků, buloňských koní a peršeronů nebo teplokrevnými koňmi včetně araba na straně druhé. Nepochybně právě arden patří k nejstarším západoevropským plemenům. Na kostře jsou ještě dobře dochovány primitivní rysy, hlavně těžká hlava s již zmiňovanou hranatou nosní částí. Na celkovém vzhledu koně se podepsaly poměrně drsné podmínky, jimž čelil robustností těla, poměrně hustou srstí, bohatou hřívou a ocasem a mohutnými rousy na nohou. To vše ukazuje, že kůň byl zvyklý odolávat tvrdým zimám se spoustou sněhu, jaké bývají v Ardenách dodnes.

Povaha
Ardenští koně vynikají svou laskavou, živou povahou. Jsou klidní, snadno ovladatelní a učenliví. Díky jejich ochotě, pracovitosti a vytrvalosti je mohou řídit i děti.


Konstituce
Tělesná stavba odpovídá typu cob. Má silné, kompaktní tělo, dobře tvarovanou, krátkou hlavu, svalnatý, klenutý krk a mohutnou, kulatou záď, která se zdůrazňuje zkracováním nebo svazováním ohonu. Žíně i rousy jsou bohaté, mírně zvlněné. Nohy mají silné, dobře stavěné s velkými, tvrdými kopyty. Hrudník je hluboký, sklon lopatek umožňuje plynulý, energický pohyb.
Vyskytují se nejčastěji červení nebo hnědí bělouši, vzácněji tmaví hnědáci nebo ryzáci. Vraníci a bělouši jsou nežádoucí.
V kohoutku dosahují výšky 148 - 160 cm.
Využití
Původní lehčí kůň křížením s chladnokrevníky získal těžší tělesnou konstituci - stal se z něj všestranný, silný tažný kůň. Jeho vytrvalost ho předurčila na práci v náročných kopcovitých terénech. V současné době obliba ardenských koní klesá. V zemědělství se téměř nevyužívají a na pracujícího ardena můžete narazit snad už jen ve Skandinávii. Současní jezdci využívají tohoto koně při rekonstrukcích historických bitev. Ve Francii se chovají i jako masná zvířata.

Strašidelná vdova

17. prosince 2008 v 17:50 | Monika |  Akta x
Já plus kamarádky Simča a Verča jsme jely z jedné narozeninové párty od kluka ze třídy.Bydlí blízko straššidelnýho hřbitova, o kterém se povídá se povídá, že kdo zabodne o půlnoci dýku do hrobu jedné vdovy, zmizí navždy.Jelikož jsme jely kolem hřbitova, kamarádka Simča se nebála této pověsti a chtěla nám dokázat, že jde jen o vymyšlenou báchorku.Bylo něco před půlnocí a Simča si vzala svou dýku, kterou dostlaa od tatínka minulý rok k narozeninám a nosila ji pořád s sebou.Potom šla.Čekaly jsme na ni asi 10 minut, to už bylo něco přes půlnoc, tak jsme si myslely, že nás chcer vystašit, a šly jí naproti.Cestou jsme slyšely výkřik a stašidelné zvuky, něco jako:,,Pomoz mi...zemřeš..."Obě jsme se bály a chtěly jsme utéct, ale brána od hřbitova se zabouchla.Šly jsme k hrobu, ve kterém měla ležet ta vdova.A najednou jsme uviděly, jak naše kamarádka odchází s tou vdovou!Strachem jsme omdlaly a až ráno nás naši našli u brány hřbitova.Rychle jsme se šly kouknout před zakletý hrob, ve kterém byla zabodnutá dka, a na ní nápis:Nevytahuj tuhle dýku, jinak zemřeš.Pak jsme našly za hrobem stopy krve, ale to nebylo to nejhorší:od té doby je naše kamarádka nezvěstná!Od policie jsme pak zjistily, že na dýce nebyly žádné otisky prstů, ani od Simči.A navíc nikdo nikdy nenašel vraha.Ale my víme, že to byl duch vdovy, a proto už nikdy navkročíme do tohoto místa!

Zdroj:časopis bravo(Míša a Verča)

Vánoční diplom

12. prosince 2008 v 18:29 | Mončičák |  Moje diplomy
Je od máho sb lucík.Moc děkuji mé milované sb♥♥♥♥♥♥

Cyklisti

10. prosince 2008 v 18:21 | monďa |  Vtípky
Jedou beznohej a

plešatej na dvojkole.
Plešatej nabádá beznohýho:
"Šlápni do toho, ať mi vlajou vlasy."

Hádanka
Mladý abstraktní malíř se oženil se slečnou z lepší
rodiny. Po čase se jejich přátelé ptají, jak se jim daří. "Velmi dobře," libuje si malíř, "já maluji a žena vaří. Potom ona hádá co jsem namaloval, a já hádám, co ona uvařila."

Trávník
Žán, jdi zalít trávník."
"Vždyť prší lorde."
"T
ak si vem deštník!"

Inteligent
Student neumí a
tváří se zoufale. Kantor ho osloví s otázkou. "Jak vy si vlastně představujete zkoušku na vysoké škole?" Student: "Jako rozhovor dvou inteligentů." Kantor: "No jo, ale co když jeden z těch dvou není inteligent, ale naprostej vůl?" Studen: "No, v tom případě inteligent bere index a odchází."

Po hlavní NE

Hard Rock Hallelujah!-Lordi

8. prosince 2008 v 18:26 | Monďula |  texty písní
The saints are crippled Lordi - The Arockalypse
On this sinners' night
Lost ate the lambs with no guiding light
The ealls come down like thunder
The rocks about to roll
Now bare your soul

All we need is lightning
With power and might
Striking down the prophets of false
As the moon is rising
Give us the sign
Now let us rise up in awe

Rock'n roll angels bring thine Hard Rock
Hallelujah
Demons and angels all in one have arrived
Rock'n roll angels bring thine Hard Rock
Hallejuh
In God's creation supernatural high

The true believers
Thou shall be saved
Brothers and sisters, keep strong in the
faith.
On the day of Rockoning
It's who dares, wins
You will see jokers soon'll be the new
kings.

Wings on my back
I got horns on my haed
My fangs are sharp
And my eyes are red
Not quite an angel
Or the one that fell
Now choose to join us or go straight to Hell

Hard Rock Hallelujah!

Lordi

Diplom od sb za Mikulášskou bleskovku

7. prosince 2008 v 15:44 | moník |  Moje diplomy
Pro monču:
Je to od mého sb lucík

Dlouhý řetězák

6. prosince 2008 v 18:44 | Monika |  Řetězáky
1.Celé jméno: Monika Kučerová
2.Přezdívky: moník, mončičák
3.Narozeniny: 10.11.1994
4.Místo narození: Trutnov(okr Jánské Lázně)
5.Znak zvěrokruhu: štír
6.Pohlaví: žena
7.Třída: 8.A
8.Škola: základní
9.Funkce: ...
10.Město: Praha
11.Celé nick jméno: Monika
12.Barva vlasů: světle hnědé
13.Délka vlasů: na ramena
14.Barva očí: modrozelená
15.Hlavní rys:výrazné obočí
16.Výška:165 přibližně
17.Jizvy: jj
18.Brýle: ne
19.Piercing: ne
20.Tetování: zatím ne
21.Pravák nebo levák: pravák
.....:Moje poprvé:.....
22.Můj první nejlepší přítel:Karolina Z.
23.První cena: Knížka
24.První sport kterému jsem se věnovala: lyžování
25.První domácí zvíře: pes
26.První dovolená: s rodičemi ve 3 letech
27.První koncert: pěvecký v 9-ti letech
28.První láska:----
.....:Oblíbené:.....
29.Film: Titanik
30.TV pořad:Star Dance
31.Barva: černá, červená, růžová
32.Rapper:?? ???????????
33.Skupina:Chinasky
34.Písnička:Láska moja
35.Přítel/kyně:Ted zatím nikdo ale asi Bára
36.Sladkost: čokoláda, bonbony,lizatka, žvejka
37.Sport: volejbal
38.Restaurace: žádná
39.Oblečení: džíny a triko s krátkým rukávem
40.Obchod: Baťa, CaA, Rossmann
41.Předmět ve škole: hudební výchova
42.Zvíře: pes, kůň
43.Knížka: Letopisy Narnie
44.Časopis: Top dívky
45.Boty: tenisky
.....:Právě teď:.....
46.Pocit: únava
47.Potřeba: neni
48.Jsem: člověk
49.Jím: právě jsem dojedla
50.Piju: Mirindu
51.Dělám: píšu článek
52.Online: skype
53.Poslouchám: písničku od Dana Landy
54.Myslím na: co je ti dotoho?
55.Chci: jet na koni
56.Koukám na: monitor
57.Mám na sobě: obleceni
.....:Budoucnost:.....
58.Děti: možná jedno maximálně dvě
59.Svatba: určitě chci si zkusit šaty
60.Místo kde chci žít: česko nebo Francie
61.Auto: chci
....:Můj vysněný kluk:.....
62.Barva vlasů: hnědá
63.Délka vlasů: nwm
64.Barva očí: hnědá, modr
65.Výška: vyšší než já
66.Roztomilý nebo sexy: sexy
67.Líbat nebo dívat: líbat
68.Objímat nebo líbat: objímat
69.Oblečení: spíš sportovní
70.Hravý nebo vážný: hravý
71.Romantický nebo přirozený: romantický
72.Tlustý nebo hubený: hubený
73.Něžný nebo vášnivý: něžný
74.Přelétavý nebo snadno vázající: snadno vázající
75.Zábavný nebo nudný: zábavný
76."Dělač problémů" nebo "Panáček Ticháček": něco mezi
.....:Už sem někdy:.....
77.Políbila cizího člověka: cizího ne ale kluka jo
78.Pila alkohol: ano
79.Kouřila: ne ale chci zkusit
80.Utekla z domu: ne
81.Něco si zlomila: jo 4x ruku
82.Chodila s klukem: ano
83.Zlomila někomu srdce: asi ano
84.Pohádala se s někým: ano
85.Plakala když někdo umřel:ano
86.Plakala ve škole: ano
87.Někoho zabila: neeeeee
88.Zamilovala se: jo
.....:Věřím v:.....
89.Bůh: ne
90.Zázraky: jistě!
91.Láska na první pohled: jj
92.Duchové: nee
93.Mimozemšťani: neeeeeee
94.Druhé já: Ano!
95.Nebe:96.Peklo: Nebe
97.Andělé: ano
98.Polibek na prvním rande: ne já ho ještě nikdy nezažila
99.Horoskopy: nekdy jj
100.Je tu někdo,koho bych chtěl,ale vím,že ho mít nemůžu?:No asi jo

Ps pokračujte moje sb.

Umělé vodní nádrže

5. prosince 2008 v 22:43 | Monča |  Referáty-nový zéland
Rybníky:umělé vodní nádrže vytvořené člověkem.Nejvíce u nás v Jižních Čechách(Rožumberk, Svět,Máchovo jezero)
Rybník je uměle vytvořené vodohospodářské dílo (resp. vodní nádrž) určené především k chovu ryb s přírodním dnem a s technickou vybaveností nutnou k regulaci vodní hladiny. Rybník je tvořen hrází (s pozemkem, na kterém stojí), přítokovou částí, odpadem, zatopenými pozemky na úroveň hladiny vody při navrženém průtoku, popřípadě obvodovou stokou.
Rybníky mají po stránce biologické, krajinářské i estetické mimořádný význam v intenzivně zemědělsky využívané krajině. Bývají významným hnízdištěm vodního ptactva a důležitou zastávkou tažných ptáků. V jejich okolí se vyskytuje mnoho významných chráněných druhů, např. bekasina otavní, bukáček malý, čáp černý a čáp bílý, volavka popelavá, hohol severní, chřástal vodní, orlovec říční, rákosník velký, a mnoho druhů kachen. Najdeme zde i raka říčního, čolka
horského, ropuchu obecnou i ropuchu zelenou, rosničku zelenou a další druhy obojživelníků. Z rostlin také např. kotvice plovoucí.
Skupiny rybníků tvoří rybniční soustavy.Přehradní nádrž:1.Proti povodním
2.zásobárna vody(pitné)i užitkové
3.ýroba elektrické energie(vodní elektrárny)
4.rekreace
Existují i chovné nádrže.

Historie
První přehrady se datují od časů starých Egypťanů před 5000 lety, kdy faraon Menes postavil hliněnou přehradu na řece Nilu. Historie moderních přehrad se odvozuje od Hooverovy přehrady nad řekou Colorado v USA postavené roku 1936. Nádrž, kterou tato přehrada tvoří, se rozkládá na ploše 639 km². Od té doby byly na řece Colorado vystavěny další 4 přehrady.

Přehradní nádrže na Vltavě:
1.Lipno(plošně největší)
2.Orlík(nejhlubší
Technická data
Pohled na přehradní hráz
Pohled na přehradní hráz
Těleso Orlické přehrady je v řetězu vltavských přehrad největší, nejvyšší a nejmohutnější. Její 450 m dlouhá betonová tížní hráz dosahuje v koruně výšky 91 m a zadržuje jezero o ploše 2 732 ha (rozlohou je na druhém místě za Lipnem), dlouhé na Vltavě 68 km, na Otavě 23 km a na Lužnici 7 km. Největší hloubka je 74 m. Objemem nadržené vody se nádrž Orlík řadí na první místo v České republice. Stálý objem nádrže, určený kótou 330,0 m, činí 280 mil. m³. Zásobní objem je 374,5 mil. m³, z toho využitelný zásobní objem po kótu 351,6 m představuje 85 mil. m³. Ochranný objem nad touto úrovní činí 62,1 mil m³ s maximální hladinou na úrovni 354,0 m nad mořem. Celkový maximální teoretický objem vody tak může dosáhnout 716,6 mil. m³.

3.Slapy

Přehradní nádrže na Orlíku:Nechranice
Želivka:Zásobárna pitné vody pro Prahu.

Želivka je řeka v kraji Vysočina a ve Středočeském kraji v České republice, známá především svojí čistotou vody. Je to nejvýznamnější přítok řeky Sázavy a důležitý zdroj pitné vody. Délka toku je 99 km. Z této délky připadá 36 km na říčku Hejlovku. Povodí Želivky měří 1189 km².

Jezera

1. prosince 2008 v 15:26 | Mončičák |  Referáty-tropické deštné lesy
-Jezera jsou přirozené nádrže stojaté vody

Tabulka největších jezer


PořadíJezero (stát)RozlohaDélkaOdtok


km²km
1.Kaspické moře, (Ázerbájdžán, Rusko, Kazachstán, Turkmenistán, Írán)371,0001,199bezodtoké
2.Michigan-Huron[1], (USA, Kanada)117,702710řeka sv. Kláry (povodí řeka sv. Vavřince)
3.Hořejší jezero, (USA, Kanada)82,414616řeka sv. Marie (povodí řeka sv. Vavřince
4.Viktoriino jezero, (Keňa, Tanzanie, Uganda)69,485322Viktoriin Nil (povodí Nil)
5.Tanganika, (Tanzanie, D.R.Kongo, Zambie, Burundi)32,893676Lukuga (povodí Kongo)
6.Bajkal, (Rusko)31,500636Angara (povodí Jenisej)
7.Velké Medvědí jezero, (Kanada)31,080373Velká Medvědí řeka (povodí Mackenzie)
8.Malawi, (Malawi, Mozambik, Tanzanie)30,044579Shire (povodí Zambezi)
9.Velké Otročí jezero, (Kanada)28,930480Mackenzie
10.Erijské jezero, (USA, Kanada)25,719388Niagara (povodí řeka sv. Vavřince)
11.Winnipežské jezero, (Kanada)23,553425Nelson
12.Ontarijské jezero, (USA, Kanada)19,477311řeka sv. Vavřince
13.Balchaš, (Kazachstán)18,428605bezodtoké
14.Ladožské jezero, (Rusko)18,130219Něva
15.Aralské jezero, (Kazachstán, Uzbekistán)17,160428bezodtoké
16.Vostok, (Antarktida)14,000bezodtoké
17.Oněžské jezero, (Rusko)9,891248Svir (povodí Něva
18.Titicaca, (Bolívie, Peru)8,135177Desaguadero (bezodtoké)
19.Nikaragua, (Nikaragua)8,001177San Juan
20.Athabasca, (Kanada)7,920335Velká Otročí řeka (povodí Mackenzie)
21.Turkana, (Keňa)6,405258bezodtoké
22.Sobí jezero, (Kanada)6,330245Sobí řeka
23.Issyk-Kul, (Kyrgyzstán)6,200182bezodtoké
24.Urmijské jezero, (Írán)6,001130bezodtoké
25.Vänern, (Švédsko)5,545140Göta Älv
26.Tonlesap, (Kambodža)**5,700180Tonlesap
27.Winnipegosis, (Kanada)5,403245Water Hena(povodí Nelson)
28.Albertovo jezero, (Uganda, D.R.Kongo)5,299161Albertův Nil (povodí Nil)
29.Nettilling, (Kanada)5,051113Koukdjuak
30.Mweru, (D.R.Kongo, Zambie)*4,920130Luvua (povodí Kongo)
31.Nipigon, (Kanada)4,843116Nipigon (povodí řeka sv. Vavřince)
32.Manitoba, (Kanada)4,706225Dofin (povodí Nelson)
33.Velké Solné jezero, (USA)4,662121bezodtoké
34.Kukunor, (Čína)*4,583115bezodtoké
35.Tajmyrské jezero, (Rusko)*4,560210Dolní Tajmyra
36.Lesní jezero, (Kanada, USA)*4,472110Winnipežská řeka (povodí Nelson)
37.Kyoga, (Uganda)4,40380Viktoriin Nil (povodí Nil)
38.Saimaa, (Finsko)*4,377160Vuoksa (povodí Něva)
39.Chanka, (Čína, Rusko)*4,19095Sungača (povodí Amur)
40.Bangweulu, (Zambie)*4,00090Luapula (povodí Kongo)
.
41.
Ajdarkul, (Uzbekistán)***4,000250
bezodtoké

Bažiny:jsou trvale zamokřená území souvisle porostlá rákosím.Největší bažiny na našem území jsou na Šumavě.