Říjen 2008

Anglický plnokrevník

31. října 2008 v 17:37 | Monďula
Název plemene: Anglický plnokrevník
Obrazek
Původ: Velká Británie
Typ: plnokrevník
KVH: 155 - 168 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník

-je nejrychlejší koňské plemeno, rychlost je jediné kritérium pro zařazení do chovu. Byl vyšlechtěn v Anglii v 18.století. Předky anglického plnokrevníka jsou hřebci Darley Arabian, Byerley Turk a Godolphin Barb. Anglický plnokrevník má uzavřenou plemennou knihu - tzn. že do plemenné knihy může být zapsán pouze kůň, jehož oba rodiče jsou v plemenné knize anglického plnokrevníka.
Podílel a podílí se na zušlechťování mnoha dalších plemen. U nás se chová např. v napajedlíchnebo v Mimoni.

Původ a historie:

V Anglii byli závodní koně odedávna velmi oblíbení. Již antičtí autoři se zmiňují o zálibě obyvatel Británie v závodech koní i zápřeží, a ovšem i o jejich bojovém využití. Již od dob Jindřicha VIII. se chovali v královském chovu v Hamptoncourtu španělští a italští koně, spříznění s berbery, kteří se křížili s rychlými domácími koňmi. Panovník dal zařídit hřebčín v Elthamu a svedl do něj koně z celé země. Koním, kteří z těchto stájí vzešli, se pro lehký a rychlý pohyb říkalo " hobby" . Hobbies se zasloužili o to, že z dostihů se v Anglii stal nejslavnější sport, jenž byl obdařen přívlastkem " královský" nebo také " sport králů" . Jindřichova dcera Alžběta I. dostihům zpočátku neholdovala - jednou je však náhodně navštívila se svou družinou a pak už si je natolik oblíbila, že je pravidelně nejen navštěvovala, ale také velkoryse podporovala. Závody se staly prestižní záležitostí pořádajících měst, protáhly se i několik dní - tím vznikaly tzv. meetingy. Počty přihlašovaných koní stoupaly. Královna Alžběta založila nový hřebčín v Tutbury.

Charakteristika

Anglický plnokrevník je nejrychlejší kůň na světě, vynikající stavby a velké výkonnosti. Od arabů se liší rovným profilem, výrazným kohoutkem, ale i silným hřbetem a nápadně dlouhou, šikmou lopatkou. Chod je nízký, úsporný a dlouhý. Je to typicky dostihový a sportovní kůň, vyžadující intenzivní péči a dokonalý výcvik. Plnokrevní je zvíře živé, odvážné, ale mnohdy obtížně ovladatelné a poměrně nesnášenlivé. Průměrná výška anglického plnokrevníka je 157 cm v kohoutku. Důležitá je kvalita nohou a kopyt, která mohou být trochu plošší. Záď je dobře vázaná, v bedrech musí být silná, plyne z ní síla pro rychlost. Trup je úměrně dlouhý. Zadní nohy jsou dlouhé, s velmi dobře utvářenými hlezenními klouby, takže umožňují maximální sílu odrazu. Přední nohy jsou jemné, s dlouhým, svalnatým předloktím a velkými plochými klouby. Krk je dlouhý, půvabný a nízko nasazený, hlava delší, užší, ušlechtilá, živého výrazu, bez náznaku masitosti žuchev.

Povaha

Povaha těchto koní je obtížná, lekavá s nepřiměřenými reakcemi. Rádi a rychle běhají, ale neradi se zastavují. Jsou nervózní a svéhlaví. Potřebují zkušené jezdce, kteří je dokáží zvládnout. Pro dostihy je tato povaha nepostradatelná.


Využití

Plnokrevníci byli chovateli využíváni k šlechtění dalších plemen, např. v Anglii populárního huntera (těžšího, avšak výborně skákajícího koně), v Americe pak vznikl americký klusák a americký jezdecký kůň, v Evropě se podíleli na vzniku anglonormanů, angloarabů, hannoverských koní ad.


ZAJÍMAVOSTI :

Zakladatelé chovu anglického plnokrevníka jsou tři hřebci arabského původu, kteří byli dovezeni do Anglie v 17. a 18. století. Jejich zvučná jména znějí: Byerley Turk, Darley Arabian a Godolphin Barb. Tito hřebci byli kříženi s domácími dostihovými klisnami. Jejich potomci vykazovali takové schopnosti, že popularita dostihů úchvatně stoupala. Dostihové závodiště v Newmarketu a v Ascotu jsou přímým výsledkem stoupající popularity. Kůň se může nazývat plnokrevníkem pouze tehdy, pokud všichni jeho předkové pocházejí z koní, kteří jsou zapsáni v hlavní plemenné knize - General Studbook - v Anglii. Plnokrevíci se používají všude na světě ke zlepšení a zušlechtění různých plemen.Obrazek

Diplom k Halloweenu

31. října 2008 v 17:12 | moník |  Moje diplomy
Toto je diplom od mého sb lucíka
Má moc hezu blog koukněte:klik
Já se přídávám ke gratulaci a přeji všem mým sb veselý Halloween!!

Tajemný přízrak v domě

30. října 2008 v 18:18 | Monika |  Akta x
Zdroj:Denisa(12)-časopis Bravo girl

Mojí babičce Marušce je sice už 70let, ale protože má energie na rozdávání, pořád něco podniká a má spoustu různých nápadů.Naposledy si vzala do hlavy, že si pořídí letní domek, ve kterém bude bydlet od jaro do podzimu.Sjezdili jsme s babičkou půlku republiky, než se konečně zamilovala do malého domku se zahradou, který naštěstí nebyl daleko ani od nás. Máma samozřejmě hrozně šílela a bála se, aby se babičce nic nestalo, když bude v novém domě úplně sama.Babička se spiklenecky usmála a prohlásila, že má pro strach uděláno.Pak jsme šli všichni spát, když vtom nás v noci vzbudil hrozivý křik jako z hororu!Sice jsme nemohli uvěřit tomu, že by mohla ječet babička, ale pro jistotu jsme se vydali do prvníha patra, kde měla svoji ložnici laděnou do její nejoblíbenější- modré barvy.Babička seděla na posteli, měla vyděšený výraz v očích a lehce pootevřenou pusu!Jenže když jsme se jí zeptali, co se stalo, odbyla nás s tím, že se jí asi něco špatného zdálo.Předstírala jsem, že babičce natřepu polštáře, a když se za mámou a tátou zabouchly dveře, sedla jsem si k babičce na kraj posteleva snažila se z vytáhnout, ce se před chvíli stalo.I když bylo vidět, že se babičce do povídání nechce, nakonec se mi přiznala, že se jí před postelí zjevila žena s tmavými vlasy a oblečená jen do starodávné noční košile.Asi po měsíci jsme se od sousedů dozvěděli, že v domě kdysi bydlela mladá dívka, která zemřela na tuberkulózu, a od té doby se čas od času zjevuje obyvatelům vilki.Od té doby je babička přeci jenom trochu opatrnější a už se nám tolik neposmívá.

Obrazek

Vtipy o blondýnách

29. října 2008 v 12:57 | Monča |  Vtípky
Blondýna a bruneta skočí z mrakodrapu. Obě zároveň a bez padáku. Kdo dopadne dřív? Bruneta, blondýna se ještě musí ptát na cestu..

Přijde blondýna do obchodu a přeje si kšiltovku. Prodavač ji nějaké nabídne, blondýna si je všechny vyzkouší, ale stale opakuje: "Nee, ta se mi nelíbí…, to není ono…, nemáte nějaké jiné…?" Prodavač proto zajde do skladu, přinese blondýně další, ale blondýně se žádná nezdá. "Slečno" povídá jí prodavač "jsme nejlépe vybavený obchod ve městě a jiné druhy kšiltovek se ani nevyrábějí, tak já opravdu nevím co chcete!" "Víte, já bych chtěla takovou tu kšiltovku, no… to musíte znát…, no, takovou tu s tím kšiltem dozadu.

Policajt zastaví blondýnu na ulici a říká: "Slečno, Váš pes nemá košík." "Ale my nejdeme nakupovat." "Promiňte, to jsem nevěděl."

Jsou brunetka s blondýnkou na poušti a běží za nimi lev. Brunetka mu čas od času hodí písek do očí a lev si packami vytírá písek z očí a tím získají náskok najednou je před nimi palma a bruneta na ni rychle vyleze a blondýna se opře o tu palmu bruneta blondýně říká: "Rychle musíš na tu palmu jinak tě lev sežere. A blondýna odpoví: Já mu písek do očí neházela!

Blondýnka se před zkouškou na řidičský průkaz ptá svého instruktora: "Pane instruktore, když mi dojde palivo a rozhodnu se jet dál neuškodí to motoru?"

Přijde blondýna k doktorovi a říká, pane doktore mě všechno bolí. Jak všechno, upřesněte to, říká doktor. Slečna si sáhne prstem na tvář a vykřikne bolestí, sáhne si na nohu, a opět vykřikne, nakonec si sáhne na ucho a opět vykřikne. Doktor se jí zeptá: "Vy jste přírodní blondýna?". "Ano, proč se ptáte?". "Já si to hned myslel, máte zlomený prst!"

Sweet Sacrifice-Evanescence

28. října 2008 v 16:02 | Mončičák |  texty písní

evanescence--large-msg-116122623566.jpg

It's true, we're all a little insane.
But it's so clear,
Now that I'm unchained.

Fear is only in our minds,
Taking over all the time.
Fear is only in our minds but it's taking
over all the time.

You poor sweet innocent thing.
Dry your eyes and testify.
You know you live to braek me.
Don't deny.
Sweet sacrifice.

One day I'm gonna forget your name,
And one sweet day, you're gonna drown
in my lost pain.


Fear is only in our minds,
Taking over all the time.
Fear is only in our minds but it's taking
over all the time.

You poor sweet innocent thing.
Dry your eyes and testify.
And oh you love to hate me don't you
honey?
I'm your sacrifice.

(I dream in darkness
I sleep to die,
Erase my life,
Our burning ashes
Blacken the day,
A world of nothingness,
Blow me away.)

Do you wonder why you hate?
Are you still too weak to survive your
mitakes?

You poor sweet innocent thing.
Dry your eyes and testifi.
You know you live to break me.
Don't deny.
Sweet sacrifice.

Evanescence--large-msg-11617171945.jpg

6.řetězák

19. října 2008 v 16:13 | Monďula |  Řetězáky
1 JMÉNO: Monika
2 NICK JMÉNO: Moník
3 NEJ JMENO:Adriana
4 NEJ SPORT: Volejbal
5 NEJ PŘEDMĚT:Hudební výchva
6 NEJHORŠÍ PŘEDMĚT: fyzika, matematika
7 VYSNĚNÝ KLUK: tajemství
8 ZNAMENÍ: Štír
9 NEJ BARVA: červená
10 NEJ ZVÍŘE: Pes, kůň
11 KAMARÁDSTVÍ NEBO LÁSKA: Určitě kamarádství
12 ZLÝ PES NEBO ČERNÁ KOČKA: Já mám si ráda, tak asi černá kočka
13 BÍLÁ NEBO ČERNÁ:Černá poslední dobou jí upa žeru
14 FIALOVÁ NEBO RŮŽOVÁ:Jasan růžová
15 ŠTASTNÝ ČÍSLO :15
16 ŠTASTNÝ DEN:Pátek
17 PRVNÍ POLIBEK: neřeknu
18 PRVNÍ LÁSKA: neřeš
19 PRVNÍ 5 VE ŠKOLE: asi ve 2 třídě
20 ŠTĚSTÍ NEBO ZDRAVÍ: Obojí, ale víc zdraví
21 HLAVA NEBO ROZUM: Co to je za otázku?
22 NEJ KAMARÁD : Nemám nej.kamáda už několik mě zradilo mám spíše přátelé
23 NEJ SLADKOST: Lízátko
24 NEJ PÍSNIČKA: I should Be So Lucky
25 NEJHORŠÍ PÍSNIČKA: Něco od Tokio Hotel
26 NOVA NEBO PRIMA: No... nova
27 ČT1 NEBO ČT2 :čt1
28 1 NEBO 20 DĚTÍ: Jedno
29 BAVILO TĚ TO: Ale jo
30.Ahoj:Zdar
Kdo má pokračovat?Moje Sb

Atmosféra, počasí a podnebí

18. října 2008 v 12:05 | moník |  Referáty-tropické deštné lesy
Atmosféra
-je plynný obal tělesa v kosmickém prostoru. Těleso může být obklopeno atmosférou pouze za předpokladu, že má dostatečnou hmotnost na to, aby plyn vázalo gravitační silou. V případě některých plynných sloučenin musí být splněna i další podmínka - dostatečně nízká teplota.
Hustota plynu je nepřímo úměrná hmotnosti tělesa. Lehčí plyn (např. vodík) neunikne do vesmíru, je-li vázán vyšší gravitační silou. To je případ plynných obalů ve Sloneční soustavě.

Horní vrstvy atmosféry.Horní vrsta atmosféry

Meteorologie-věda, která se zabývá počasím(procesy v nejnižší vrstvě atmosfáry)Počasí a podnebí

Počasí-okamžitý stav ovzduší

Podnebí-setrvalý stav ovzduší na 1 místě Zemi kolem roku


Počasí charakterizuje!

1.Teplota vzduchu(C°)
2.Oblačnost-stupně pokrytí oblohy mraky
3.Rychlost větru(m/s)
4.Vlhkost vzduchu
5.Srážky(v mm)
a)netrikální(svislé)=déšť, sníh, kroupy
b)horizomtální=námraza, jinovatka
6.Tlak vzduchu(Pa)
7.Sluneční záření


Rovnoběžky, které bychom měli znám:

-66,5°s.š.(severní šířky;severní polární kruh)
-66,5°j.š.(jižní šířky;jižní polární kruh)
-23,5°s.š.(obratník raka)
-23,5°j.š.(obratník kozoroha)Působení povrchové tekoucí vody

17. října 2008 v 19:51 | Monďula |  Referáty-nový zéland
-Tok řeky dělíme na tři základní části:
-Horní tok(vznik valounů)
-střední tok(přenos drobného kamení)
-Dolí tok(usazování, vznik říčních nánosů)
-Delta je náplavová rovina při ústí řek, která má tvar trujúhelníku.Ne všechny řeky však ústí do moře deltou.


Vznik říční delty


Na konci svého toku se říční vody mísí s vodami vodní plochy, do které se řeka vlévá. Rychlost toku se snižuje a pevné části nesené řekou se usazují na dně. Jako první se usadí štěrk a písek, protože jsou nejtěžší. Další pevné části se usazují postupně, jak klesá rychlost proudění vody; jako poslední se usazuje jíl, který je nejjemnější pevnou částí přitékající vody. Naplaveniny jílu se často nacházejí ve značné vzdálenosti od ústí řek. Postupné ukládání nánosů tvoří sedimenty, které postupem času mohou vystoupit nad vodní hladinu. Vodní tok novou překážku obtéká a tvoří nová ramena a kanály. Na naplaveninách vyrůstá vegetace a upevňuje tak jejich břehy a celý ekosistém říční delty.
Někdy se tok řeky rozdělí na více ramen ve vnitrozemí, aby se tato ramena následně spojila; v některých případech na jejich soutoku vzniká vnitrozemská delta. Vnitrozemské delty často vznikají na místech bývalých jezer. Nejznánější je vnitrozemská delta Dunaje v Pudunajské nížině a vnitrozemská delta Nigeru.

Delta Dunaje - satelitní fotografie z roku 2000. Na snímku jsou jasně vidět tři hlavní ramena Dunaje, jezera a mořské kosy.


Zvětrávání a činnost větru

16. října 2008 v 17:47 | Monča
Zvětrávání:proces rozpadu hornin na menší části=zvětraliny

Přírodní činitelé, kteří ohrožují zemský povrch:

1.Dešťová voda:proniká do hornin, ty strácejí pevnost=> rozpadají se

2.Teplota vzduchu:při střídání teplot(mráz-horko) hornina praská=>rozpadá se

3.Led: voda zvětšují objem při zmrznutí=>horninu roztrhne

4.Kořeny rostlin a živočichové: rostliny svými kořeny-živočichové hrabáním

5.Vítr:Unáší částečky a obrušuje jimi zemský povrch

Horniny usazené

Usazené neboli sedimentární horniny vznikají pohybem vody nebo větru. Dělí se do dvou skupin, na horniny detritické ( úlomkové ), které se tvoří usazením zrn původních hornin, a chemicko - organické, jako například křída ve známých útesech na jižním pobřeží Anglie, které vznikají z chemikálií usazovaných vodou nebi organických zbytků. Detritické usazeniny jsou zde uspořádány sestupně podle velikosti zrna. Ta pak závisí na vzdálenosti , již jednotlivá zrna urazila před usazením , nebo na energetické úrovni v jejich prostředí . V rychle tekoucí vodě se například mohou usadit pouze velká zrna. Chemicko -organické sedimentární horniny jsou rozděleny podle svého složení.

Vznik pohoří

15. října 2008 v 17:32 | Mončičák
Pohoří dělíme na 3 základní typy:1)Pohoří vrásové
2)Kerné pohoří
3)3)Pohoří sopečného původu


1)Pohoří vrásové-Vzniká vrásněním:horotvorný proces
-působením tlaku na litosferické desky se vytvářejí vrásy

2)Pohoří kerné- Působí-li tlak dále, dochází k rozlámání zemské kůry.
-Podél zlomu dochází k posunutí(Např. Krkonoše, Šumava, Krušné hory


3)Pohoří sopečného původu-Např.Říp, České středozemí, Slovenské rudohorie(rudohoří)

Hory (foto: J. Janda)

diplom od mého sb

13. října 2008 v 19:04 | monďa |  Moje diplomy

Děkuji lucíííííku

Sopečná činnost, zemetřesení

12. října 2008 v 17:30 | Monďula
Z čeho se skládá sopka:
1.Magma
2.Magmatický krb
3.Gejzíry
5.Sopečný komín
6.Kráter

Při výbuchu sopky: Vytéká ven Magma (rozžhavené horniny)

-po utuhnutí mu říkáme láva
-součastně se uvolňují sopečné balvany, plyny, sopečný popel, prach a gejzíry horké vody.

Existují i bahenní sopky-SOOS u Fr. Lázní

Zemětřesení:jsou otřesy zemského povrchu, ohnisko zemětřesení se nazývá epicentum
Pohybem litosférických desek dochází k otřesům zemského povrchu - zemětřesení.
Za 1 rok dojde asi k milionu zemětřesení.
Z nich je asi 20, které pociťují lidé.
K nejsilnějším zemětřesením dochází na styku litosférických desek.
Intenzita zemětřesení se měří Richterovou stupnicí.
Zemětřesení je doprovázeno sopečnou činností.
Na povrch se dostává láva - magma, kameny, sopečný prach.
Utuhnutím lávy vzniknou vyvřelé horniny.

Nebezpečí pro člověka:

Vedle padajících sopečných pum a tlakových vln výbuchu je nejnebezpečnější pyroklastický proud-žhavé mračno dusivých plynů,popela a úlomků hornin,které se valí ze svahu sopky rychlostí několika set kilometrů za hodinu. Další nebezpečí představují proudy lávy stékající po svazích sopky. Člověk před nimi většinou stačí utéci,ale mohou pohřbít i celé vesnice.
Tektonická činnost nebo výbuchy sopek na oceánských ostrovech a pod mořskou hladinou mohou vyvolat otřesy mořského dna. Při nich vznikají ohromné vlny tsunami,které v mělkých pobřežních vodách dosahují výšky až přes 30 m.


Život pod činnou sopkou je věčný pohyb/sxc

Dno oceánů

11. října 2008 v 18:13 | Monča
Ostrov:výběžek pevniny do moře obklopený ze všech stran vodou.

Nejhlubší příkop:Mariánský příkop 101 924m


Světový oceán disponuje ohromnými biologickými, minerálními a energetickými zdroji. Některých z těchto "darů moře" člověk už odedávna využívá, jiné na své využití ještě čekají a představují pro lidstvo značnou perspektivu do budoucna. Od doby, kdy se lidé přesvědčili, že mořské organismy mohou být vhodnou potravou, loví ryby, korýše, měkkýše, získávají mořské řasy. Kromě přímé potravy jsou tyto "plody oceánu" zpracovány různými průmyslovými odvětvími, využívány v medicíně i agrotechnice. Světový oceán má jako surovinový zdroj stále rostoucí význam pro světové hospodářství. Člověk ovládl oceán jako důležitou dopravní cestu, obrovskou perspektivu skýtá energetické využití mořských vln, proudů a dmutí.


Energie oceánů a moří:

Bylo vypočteno, že z energie, kterou vyvinou mořské vlny ve všech oceánech a mořích, by mohlo být získáno 342 mld. MJ elektrické energie ročně. Zatím se však této energie využívá jen nepatrně.
Bylo vypočteno, že např. každá vlna vzdutého moře na pobřeží Velké Británie má nepřetržitě po celý rok na jeden metr své délky výkon 50-80 kW.
Praktické využití energie mořských vln
Jedním z mnoho řešení vlnových elektráren je návrh Angličana Christophera Cockerella. K využití energie mořských vln navrhl trojdílné trámy - pontony, které leží na povrchu mořské hladiny a jsou zakotveny ke dnu. Pohyb vln se přenáší na vodní motor spojený s alternátorem na výrobu elektrické energie.
Další zajímavý návrh Stephana Saltera je znám pod názvem Ploeg. V podstatě jde o řadu plováků, které působením vln kmitají kolem osy. Tento pohyb je souborem mechanických, elektrických nebo hydraulických zařízení převáděn na generátor vyrábějící elektrický proud. Převod na generátor je založen na principu rohatky a západky.
Zajímavým využitím energie mořských vln před pobřežím bylo navrženo v Japonsku. Elektrárna Kalimai je podobná cisternové lodi dlouhé 80m a široké 12m. Mořské vlny stlačují vzduch v komorách stanice a pohánějí 3 turbíny s generátory o výkonech 200kW. Elektrárna plní i funkci vlnolamu před přístavem a rybími farmami, takže je víceúčelová.
Pravděpodobně nejprogresivnější využití energie mořských vln navrhla firma Centrax z Velké Británie pro Japonsko. Zařízení je nainstalováno na plovoucí pokusné elektrárně Kaimet. Generátor poháněný vzduchovou turbínou je namontován na tzv. oscilujícím vodním sloupci. Při stoupání a klesání mořských vln se vzduch stlačuje a expanduje ve vzduchové komoře nad vodním sloupcem. Soustava ventilů ve stěnách vzduchové komory usměrňuje průtok vzduchu turbínou pouze v jednom směru, takže připojený generátor může plynule vyrábět elektrický proud. Předpokládá se, že při třímetrových vlnách bude generátor dodávat průměrný výkon 110kW a při pětimetrových vlnách asi 200kW. Celá soustava vzduchových turbín bude dodávat výkon 1 až 2 MW.


Oceán foto | fotky | fotografie | obrázek

Shetlandský pony

9. října 2008 v 18:44 | Mončičák
Název plemene: Shetlandský pony

Původ: Skotsko
Typ: pony
KVH: 105 cm
Barvy: jakákoliv


Stavba těla:
Poměrně dlouhá hlava s rovný nebo mírně konkavním profilem, dlouhý ztepilý krk s výrazným kohoutkem, šikmé plece, krátké silné tělo a záď, poměrně dlouhé nohy.

Povaha:
dlouhověký plodný a skromný


Konstituce:

Hlava je líbivá a široká, krk je kratší, svalnatý a klenutý. Hrudník je hluboký, hřbet kratší a pevný, Záď kulatá a svalnatá. Končetiny jsou kratší, pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty. Žíně jsou velmi husté.
Srst může mít jakoukoliv barvu, v kohoutku nepřesahují výšku 105 cm.

Historie:

Shetlandský pony vznikl na Shetlanských ostrovech a jeho původ není znám. Jeho předci byli pravděpodobně původní divocí poníci. Je možné, že později byli ovlivněni i keltskými poníky. Patří k nejsilnějším poníkům a proto se hojně využíval v zemědělství, v dolech i jako soumar. Shetlandský pony se stal velmi populární v USA, kde vyšlechtili jeho mohutnější formu zvanou americký shetland.
Využití:


Shetlandský poník byl původně velmi všestranné zvíře. Využívalo se v zemědělství, k tahu i jako nákladní poník. Dnes je oblíbený sportovní poník pro děti.


Andaluský kůň

8. října 2008 v 19:45 | monďa
Název plemene: Andaluský kůň

Původ: Španělsko
Typ: barokní kůň
KVH: 150 - 160 cm
Barvy: bělouš, hnědák, vraník, ryzák

Domovem tohoto vznosného koně jsou jižní oblasti španělska, hlavně Andalusie, kde byly středisky chovu Sevilla, Córdoba a Jerez de la Frontera. Španělsko bylo odedávna domovem koní jak dovážených z východního Středomoří, tak původních plemen. Také germánské kmeny Vandalů, Vizigótů a Alamanů prosluly v raném středověku chovem koní. Na tomto základě vzniklo po invazi muslimů zvláštní plemeno, andaluský kůň. V první vlně se do Španělska dostali hlavně berbeři, později maurové dováželi i vysoce ušlechtilé araby.
Andaluský kůň měří kolem 155 cm, může být i o 5 cm vyšší. Má výraznou hlavu, často s lehkým klabonosem, velké oči a pěkně utvářené uši. Silný, lehce klenutý krk s hřebenem je hrdě nesený, mohutné plece jsou kvalitní, hrudník hluboký, hřbet a bedra silné. Záď je oblá, ocas nízko nasazený, nohy čisté a štíhlé, s perfektními klouby. Hříva a ohon jsou přirozeně zvlněné, bohaté a dlouhé. Zbarvení je většinou bílé s příměsí jiné barvy, často s tmavou hřívou.

Historie:
Kořeny tohoto plemene jsou nejisté.Když v roce 711 padli do Španělska muslimové, zde určitě existovali domácí koně, kteří mohli připomínat primitivní pony sorraia. Tito domorodí koně se zkřížili s berberskými koňmi nájezdníků. Po padnutí posledního muslimského státu (Granady), začalo Španělsko získávat vliv v západním světě a také jeho koně. Španělští koně, kteří byli přivezeni mořeplavci šestnáctého století na oba americké kontinenty, představovali šlechtitelský základ, ze kterého osadníci vytvořili většinu nových plemen. Mezitím se v Evropě stal španělský kůň oblíbeným plemenem panovníků a významných jezdeckých mistrů. Angličan William Cavendishe napsal:

"Je-li dobře vybrán, je to nejušlechtilejší kůň na světě; nejkrásnější, jaký může být. Je bystrý, odvážný a učenlivý; má sebevědomý krok a klus ....nejvznešenější cval a je nejmilovanějším a nejušlechtilejším koněm, který se nejlépe hodí panovníkovi v dobách jeho slávy."

Přímým potomkem andaluského koně je lipicán a k dalším známým evropským plemenům patří frederiktiborský, fríský, holštýnský a connemarský kůň.

Popis plemene:

Patří k nejelegantnějším plemenům, jeho krásná hlava s širokým čelem trochu připomíná hlavu araba. Má silné tělo i končetiny a jeho dlouhý a silný krk zdobí bohatá hříva. Andaluský kůň není moc vysoký (měří okolo 153 cm), ale jeho krátké svalnaté tělo se širokým hrudníkem je znakem velké síly. Nejčastěji se setkáme s běloušem nebo také hnědákem. Svou bystrostí a jemnou, vstřícnou povahou představuje výborného a všestranného jezdeckého koně, který se nejvíce hodí na vysokou jezdeckou školu. Můžeme ho také obdivovat na každoročních andaluských slavnostech.


Využití:

Andaluský kůň je velmi používaný jako jezdecký kůň. Hodí se i na drezuru. Můžete ho však vidět i v cirkusu nebo při parkuru.

Chody :

Pohyb je velmi vznosný, chody jsou málo prostorné, ale pravidelné s vysokou akcí.

Povaha:

Andaluští koně jsou přátelští, laskaví a učenliví. Na rozdíl od lusitánů nejsou tak mrštní, ale jsou vytrvalí a silní. I přes svou vyloženě mírnou povahu jsou ohniví a odvážní. Vynikají svou inteligencí, snaživostí a jsou schopni ke svému jezdci až neobyčejně přilnout.

Americký klusák

6. října 2008 v 19:12 | Monďula
Název plemene: Americký klusák

Původ: USA
Typ: teplokrevník
KVH: 157 cm
Barvy: hnědák, ryzák

VÁHA:Do 500 kg.


PŮVOD NÁZVU
Název "Standardbred" byl použit poprvé v roce 1879 a vyjadřuje zásadu, že při zápisu do plemenné knihy musí každý špičkový klusák podstoupit přezkoušení standartní rychlosti. Tento standard byl původně tři minuty, později dvě minuty 30 sekund na míli. U mimochodníků, kteří jsou rychlejší, požaduje standard čas ještě o pět sekund lepší. Dnes je rychlost nižší než dvě minuty na míli celkem běžná.

Původ a historie:

Americký klusák byl vyšlechtěn koncem 18. století ve východních státech USA, zejména v Appalačském pohoří. Zakladatelem plemene byl anglický plnokrevník Messenger, kůň vynikajícího původu po všech třech arabských plemenících. Dalšími předky byla americká plemena, především morganové a kanadští a narrangasettští mimochodníci.

Charakteristika:
Americký klusák je vysloveně sportovní kůň, určený k dostihům v zápřeži. Převážnou většinou jsou to mimochodníci, protože ti se v USA více cení, neboť jsou rychlejší než diagonální klusáci. Jsou to nejrychlejší klusáci na světě, vyznačují se pevnou, robustní stavbou a dokonalou mechanikou pohybu. Při posuzování koně je hlavní především výkon, exteriér pro toto plemeno není důležitý. Americký klusák je delší a méně elegantní než anglický klusák a těžší než americký jezdecký kůň.


Zakladní využití:
Jde o plemeno dokonale prošlechtěné, neobyčejně rychlé a výkonné, věnuje se jeho chovu mimořádná pozornost a američtí klusáci se vyvážejí do celého světa pro zlepšení výkonnosti jiných plemen klusáků. Závody

Jessica Simpson

3. října 2008 v 17:04 | Monča |  Klipy
Public affair
Crying
Goodbay

Litosféra

2. října 2008 v 18:30 | Mončičák |  Japonsko
1.Zemský plášť
a)pevninská
=>mocnější (40km)
=>žula, pískovec, čidič
b)oceánská
=>čidič, pískovec
2.Zemský plášť
=>sahá do hloubky 2900km
Známe 3 typy:
a)svrchní
b)střední
c)spodní
=>litosferické desky se pohybují
3.Zemské jádro
a)vnější(tekuté, plastické)
b)vnitřní(husté, těžké)
-Litosféra=zemská kůra+část zemského svrchního pláště
Stěny kráteru Olympu, foto Zeiss
Pohled do nitra kráteru, foto NASA