Září 2008Psí jména

26. září 2008 v 17:31 | Mončičák |  Domácí zvířata
Holčičí jména:
Adélka,Berry, Arina, Amálka, Sally,Sisi, Riki, Asta,Vendulka,...
Erny,Hvězda, Brita, Lilly, Sára,Betty, Bára, Asta,Dolly,...
Kikim, Kelly, Ambra, Elsa, Aida,Daisy, Agáta, Sany,Bea,...
Jessica, Perla, Jenny, Kikina, Majka,Terezka, Puppy,Lucy,...
Tina, Ťapka,Peggy, Pajda, Fany, Penny, Zuzanka,Katy,...
Molly,Nina, Fergie, Dášenka, Ája, Lassie,Natálka,...
Ps-Jmen je ještě hodně, ale já vybrala ty , které se mi nejvíce líbí
Klučičí jména:
Ťulda, Kuba, Škubánek, Tobiáš, Harry, Jonáš, Flíček, Jim,
Britt, Bak, Čertík, Špunt, Jantar, Brok, Black, Raf, Ron,
Dag, Blesk, Hasan, Tim, Jack, Bertík, Dan, Bob, Puf,
Mikeš, Pluto, Erny, Danny, Sam, Cipísek, Baf, Čenda,
Aran, Ryby, Fido, Jonatán, Bobeš, Max, Punťa, Fík,
Lumpík, Don, Muf, Miki, Rex, Jerry, Bobík, Mates,

Doplom od mého Sb

26. září 2008 v 17:02 | Mončičák |  Moje diplomy
Děkuji moc myvale!

kytice-zlatý kolovrat

25. září 2008 v 17:44 | monďa |  čtenářský deník
autor:Karel Jaromír Erben
ilustrátor:Emil Kotrba
nakladatelství:státní
rok vydání:Státní nakladetlství 1959
Pán při lovu v lese zabloudil. Přišel k chaloupce. Zaklepal a prosil o vodu. Dívka mu tedy přinesla trochu vody. Pán dívce řekl, že si ji vezme za ženu. Matka ale chce králi dát svou vlastní dceru, jenže král ji nechce. Na cestě do hradu, matka v lese usekla nohy a vypíchla oči nevlastní dceři Dorničce. Králi dala svou vlastní dceru. Dorničku v lese našel stařeček. Ten poslal pachole na hrad vyměnit zlatý kolovrat a přeslici za nohy a oči. Když se král vrátil z války, chtěl, aby jeho žena upředla zlatou nit. Kolovrat zpíval o tom, jak matka krále ošidila. Když to král uslyšel, matce a její dceři udělal to, co ony udělaly Dorničce. Potom jel pro Dorničku ke stařečkovi.
Portrét Karla Jaromíra Erbena

Český chladnokrevník

23. září 2008 v 17:19 | monďa
Tažné koně v Čechách odedávna ovlivňovali koně noričtí, protože přes Čechy vedly solné stezky, spojující alpská naleziště soli se severskými zeměmi. Zejména v jižních Čechách byly místní klisny často kryty mohutnými pincgavskými hřebci. Tito koně byli sice výkonní a silní, ale nevzhlední. Ve 20. letech 20. století se proto do Čech začali ve větší míře dovážet hřebci belgičtí. Jejich import skončil roku 1930, ale v menší míře se obnovil po 2. světové válce. Belgik zlepšil vzhled českého chladnokrevníka, ale jeho dobré vlastnosti zůstaly zachovány. Zvlášť kvalitní koně byli chováni v Písku a v Netolicích.
Původ a historie:
Tažné koně v Čechách odedávna ovlivňovali koně noričtí, protože přes Čechy vedly solné stezky, spojující alpská naleziště soli se severskými zeměmi. Zejména v jižních Čechách byly místní klisny často kryty mohutnými pincgavskými hřebci. Tito koně byli sice výkonní a silní, ale nevzhlední. Ve 20. letech 20. století se proto do Čech začali ve větší míře dovážet hřebci belgičtí. Jejich import skončil roku 1930, ale v menší míře se obnovil po 2. světové válce. Belgik zlepšil vzhled českého chladnokrevníka, ale jeho dobré vlastnosti zůstaly zachovány. Zvlášť kvalitní koně byli chováni v Písku a v Netolicích.
Výška v kohoutku:168 - 175 cm
Zbarvení:Nejoblíbenější je ryzák s plavou hřívou a ohonem
Využití:těžký tah, v zemědělství,přibližování dřeva v lese
Ps:foto jsem nikde nesehnala!!

Criollo

22. září 2008 v 16:40 | Monďula
Původ: Argentina a Brazílie
Výška: 140-150 cm
Barva: Všechny
Vlastnosti:
Toto plemeno ještě dnes žije v divokým stádech. Jsouto velmi robustní pastevní koně, dlouhověcí a velmi odolní vůči nemocem. Nejsou to vždy krásní koně, ale jsou učenliví a ideální pro dlouhé vzdálenosti.
Historie:
Historie plemene criollo sahá do 16. století, kdy Pedro de Mendoza poslal stádo španělských koní do Ria de la Plata, které se křížilo s koňmi plemene sorraia a garrano. Pravděpodobně byli využiti i arabští plnokrevníci a berberští koně. v 16. století indiáni vydrancovali Buenos Aires a mnoho koní pobili, další utekli do volné přírody. Tak teprve vzniklo plemeno Criollo, které je jedno z nejtvrdších a nejodolnějších koní na světě.
Popis a charakteristika:
Plemeno se řadí mezi nejodolnější na světě, a to právem. Jedinec je schopen nést velkou váhu na obrovské vzdálenosti, a to i ve velmi obtížném terénu. Koně bez problémů snášejí drsné klima, nedostatek potravy a dokonce i dlouhodobý nedostatek vody.
V roce 1918 vznikl chovatelský svaz, který vytvořil a zavedl přísné výkonnostní zkoušky, jejichž úspěšné zvládnutí bylo podmínkou k zařazení do chovu. Vzdálenost 756 kilometrů museli koně zdolat za 15 dní s nákladem 110 kg na hřbetě a bez zvláštního krmení.
Důkazem neobyčejné výkonnosti criolla jsou koně Manacha a Gato. S nimi profesor, spisovatel a cestovatel ze Švýcarska, Aimé Tschiffely (1895 - 1954), uskutečnil 16 090 km dlouhou pouť z Buenos Aires do Washingtonu D.C. Cesta trvala dva a půl roku a vedla těmi nejnehostinnějšími kouty světa. Mancha, tehdy 15 letý a 16 letý Gato celou cestu ustáli bez úhony. Tschiffely střídavě na jednom koni jel, zatímco druhý plnil funkci soumara. Koně pak byli posláni zpět do Jižní Ameriky, kde strávili zbytek života. Gato se dožil 36 a Mancha 40 let.
Paleta barev criolla je velmi pestrá, převažují však hnědáci a plaváci různáých odstínů - tyto barvy činí criolla nenápadným na suchých pastvinách v jeho přirozeném prostředí. Často se vyskytují i modří a červení bělouši, strakáči a zvláště cenění jsou tzv. grullos nebo gatedaos šedé, myšové nabo hnědé barvy s náznakem žíhání. Criollo má robustnou stavbu těla a měří 142 - 152 cm. Krk je krátký a silný, hlava má zřetelně vyklenutý profil. Oči jsou široce posazené a uši ostražité. Tělo je krátké a hluboké a žebra dobře klenutá. Nohy jsou kratší, kosti pevné a silné, kopyta neobyčejně zdravá. Většina koní si uchovává mimochod zděděný po starých španělských předcích, ačkoliv mnoho současných criollů má již normální diagonální chody.
falabella.jpg
Využití a sport:
Criollo je především koněm gaučů (jihoamerických kovbojů) a je nenahraditelným dopravním prostředkem osadníků žijících v rozlehlých argentinských pampách. S plemenem se můžeme setkat po celém kontinentu a i přes drobné odchylky způsobené odlišnými životními podmínkami, si criollo stále uchovává své základní vlastnosti. Criollo se kříží s anglickým plnokrevníkem, čímž vzniká elegantní kůň ideální pro pólo, ne však již natolik otužilý a houževnatý, aby dokázal čelit podmínkám nepříznivé krajiny.
Frklusák.jpg

Afgánský chrt

21. září 2008 v 15:10 | Monča |  Atlas plemen psů
Afgánský chrt je plemenem existujícím již několik tisíciletí. Byl vyšlechtěn v Afghánistánu, křížením Afgánského původního loveckého chrta s Perským chrtem - Salukou. Na konci 19. století jej dovezli do Velké Británie.

Afgánský chrt

je plemeno psa, pocházející z Afganistánu (odtud jeho název).

Vzhled plemene

Afgánský chrt je typický představitel chrtů, kteří pocházejí z Asie. Původně se vyskytoval ve dvou varianách barvy srsti, dnes jsou u tohoto plemene přípustné všechny barvy.
Je to velký pes vysoký 63 až 74cm. Má dlouhou čenichovou partii. jeho uši přiléhají k hlavě, má tmavé až zlaté oči. Končetiny má silné a rovné, hřbet je rovněž rovný, hrudník je hluboký. Je to dobrý běžec, jehož pohyb je plynulý, lehký a pozoruhodně stylový. Srst má jemnou a dlouhou, v obličejové části ji má krátkou. Poněvadž je jeho srst dlouhá, vyžaduje náročnou a každodenní péči, údržbu a pročesávání.

Vlastnosti a využití plemene

Afgánský chrt působí působivým, důstojným a vznešeným dojmem. Má typický orientální výraz a chová se zdrženlivě. V boji dokáže být přiměřeně ostrý, původně se totiž používal jako lovecký pes. Je to velmi sebevědomé zvíře, není to pes vhodný pro začátečníky. Vyžaduje citlivé zacházení, pochopení své uzavřenější povahy a toleranci. Ale i když jsou tyto podmínky dodrženy, majitel od něj nemůže očekávat absolutní poslušnost. Vyžaduje mnoho pohybu a volnosti, je vhodný pro sportovní činnost.
Afgánský chrt
Afgánský chrt
Afgánský chrt
Informace o plemeni
Země původu:Afganistán
Klasifikace FCI:Standard č.228
  • Skupina 10: Chrti a příbuzná plemena
    • Sekce 1: Dlouhosrstí nebo s třásněmi na hlavě
Hmotnost:23 - 27 kg
Výška v kohoutku:psi: 68 - 74 cm feny: 63 - 69 cm
Barva:
všechny barvy jsou přípustné
Standard plemene:Standart plemene

Americký jezdecký pony

20. září 2008 v 13:56 | Mončičák
Původ: USA
Typ: pony
KVH: do 140 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, plavák, palomino, vraník
Původ a historie:
Není možné přesně určit místo, odkud jezdecký pony pochází, ačkoliv ve středním Walesu je oblast, kde se chovalo stádo, které mělo v počátečním stádiu jeho šlechtění největší vliv na vznik plemene. Existuje také mohutná dynastie ponyů pocházejících od arabského hřebce Naseela, který pochází z Co. Meathu nedaleko Dublinu v Irsku. Hřebčíny dnes chovají tyto poníky po celé Británii i v Irsku.
Jezdecký pony, obdoba přehlídkového hacka, určený mladým jezdcům, byl vyšlechtěn hrstkou oddaných a prozíravých britských chovatelů ze směsi arabů, plnokrevníků a britských plemen ponyů. Pozornost na sebe upoutal ve 40. letech minulého století, když se vyhledávali malí plnokrevníci jako plemeníci pro pólo ponyho. Na počátku sloužili jako kmenové stádo hlavně velšští ponyové a v menší míře dartmooři, ponyové s trochou velšské krve. Byli zde již i tradiční jezdečtí ponyové vedení v Plemenné knize velšských ponyů a kobů, a to v sekci B, která se popisuje jako ponyové "jezdeckého typu".
Nejvýznamnější roli zase, jako obvykle, hráli arabové a vytvořili prostřednictvím bílého hřebce Naseela jednu z prvních "dynastií". Otcem tohoto koně byl Raftan, matkou Naxina. Neseela koupila v Hansteadském hřebčíně lady Yule Christopher Nicholsonová z Kellsu v Co.Meathu v Irsku. Ta jej připustila na Gipsy Gold, která se stala zakladatelkou proslavené linie. Gipsy Gold byla po plnokrevném pólo ponym, plemeníku jménem Good Lack, z matky Tiger Lily, velšské horské klisny. Nejznámějším potomkem této dvojice byla Pretty Polly, která zvítězila v 50. letech na výroční přehlídce koní v Londýně a na Královských mezinárodních přehlídkách. Odchovala jedenáct hříbat, z nichž devět se stalo šampiony. Byly mezi nimi i Pollyanna a Polly´s Gem, které se staly matkami šampionů. Polly´s Gem měla, připuštěna plemeníkem Bwlch Hill Windem, potomka Gem´s Signeta, který byl jedním z nejpozoruhodnějších ponyů 60. let. Pollyanna se dostala do USA, kde prokázala účastí v amerických výkonnostních zkouškách praktické využití jezdeckého ponyho. Spojením Polly´s Gem s Bwlch Hill Windem došlo ke splynutí dvou významných linií jezdeckých ponyů, protože Bwlch Hill Wind, syn Bwlch Zephyra, byl vnukem legendárního Bwlch Valentina. Valentino sám, jeho syn Zephyr i vnuk Bwlch Hill Wind sehráli významnou roli při upevnění typu ponyho, takže vzdor proporcím a pohybu plnokrevníka se jezdečtí poníci stále uchovali všeobecné znaky ponyho.
Valentino zdědil svou skvělou akci i hodnotu po svém otci Valentine, což byl pólo pony. Valentine byl zapsán v argentinské plemenné knize a byl to jeden ze skupiny malých plnokrevníků, kteří tak vydatně ovlivnili plemena ponyů. Jeho bábou ze strany otce byla arabská klisna. Jeho matka, Bwlch Goldflake, byla po Meteoricovi, malém plnokrevníku. Ten byl potomkem Cigarette, částečně s arabskou krví, stejně jako matka byla kříženka plnokrevníka a velše. Goldflake tak představovala základní spojení tří linií.
Dá se říci, že vyšlechtění jezdeckého ponyho sice nemůže být zařazeno do stejné kategorie jako "vynález" plnokrevníka, ale zůstává významným a nepřekonatelným činem v historii šlechtění koní...
Americký jezdecký pony
PovahaTito ponyové v sobě mají nejlepší vlastnosti Tennessee Walking Horse i Welsh ponyů. Mají speciální chody, například Pleasure Walk (čtyřdobý chod o něco rychlejší než krok), Merry Walk (čtyřdobý krok, rychlejší, poník při něm kývá hlavou) a Canter (sebraný, pohodlný chod).
KonstituceHlava je jemná, líbivá, bez znaků ponyho, krk je dlouhý a svalnatý. Hrudník je hluboký a lopatky umožňují pohodlný chod. Záď je kulatá, svalnatá, ocas nízko nasazený. Vyskytují se všechny barvy, kromě strakáčů, v kohoutku měří nejvíc 140 cm.
VyužitíAmerický jezdecký kůň je typické přehlídkové plemeno, kde se ukazuje jeho neobyčejně vysoká akce. Používají se i jako jezdečtí koně, na lov i v zemědělství.


Záhadný večer

19. září 2008 v 18:10 | monďa |  Akta x
zdroj:Andea(14)
Tato událost se stala zrovna na dušičky,když jsem s celou rodinou seděla v obýváku.Jelikož bydlíme v hřbitovním domku,tak to pro mě nebyl zrovna fajn večer.Všechno se zdálo být v pohodě,tak jsme si pustili film a začali se dívat.Asi po čtvt hodině se sama od sebe zvedla záclona!!!Byli jsme z toho docela v šoku!!!Já vím,že si asi myslíte,že si vymýšlím,ale na mou duši je to pravda.Ale tohle by ještě zas tak nic nebylo.Potom spadla za skříň fotka,na které jsme vyfoceni celá rodina.No,už nám z toho začínalo být divně všem.Potom jsem si šla nalít minerálku do takové skleničky,jak mají ve školní jídelně.Rychle jsem si potřebovala zajít na wc a jakmile jsem odešla,tak ta sklenička sama od sebe praskla!!!Raději jsme se odebrali do postele a modlili se,ať tahle noc už skončí.......Po půl roce jsme se odtud odstěhovali.

Policejní matematika

14. září 2008 v 15:36 | Monča |  Vtípky
Policajti mají zkoušku z matematiky. Jeden povídá: "Já to asi neudělám." "A proč ne? Ty neumíš odčítat a sčítat?" "No právě, nechápu jak je možné, že 5-7+2=0." "To je jednoduché. Já ti to vysvětlím. Představ si, že v autobuse cestuje pět lidí, sedm jich vystoupí. Kolik musí nastoupit, aby v autobuse nikdo nebyl?"
Stupňování chudoby
Jak se stupňuje slovo chudý? Chudý, chudší, nejchudší, totálně chudý, učitel.
Nevědoucí host
Na svatební hostině to jeden z hostů nevydrží a pronese: "Pane Bože jaká je ta nevěsta škaredá." "No dovolte! Jak se to opovažujete mluvit o mé dceři!" "Promiňte, nevěděl jsem, že jste její otec." "Co? Já jsem její matka!"

Sex a synagoga
Nad vchodem do synagogy se objevil nápis: »Vstoupíš-li s nepokrytou hlavou, jako bys zcizoložil.« Někdo k tomu připsal: »Zkusil jsem obojí, ale nedá se to srovnat.«

Vtipný obrázek

I Don´t Wanna let you Down-Lee Ryan

13. září 2008 v 14:00 | Monča |  texty písní
So here we both stand after so long apart
Want to let go, but you´re still in my heart
Should I give in to what´s on my mind?
Should I just surrender, let fate decide?
Cos I don´t wanna let you down
No I don´t wanna let you down
Do you still remember, the laughter and tears
Who would have thought, the memories would last all those years
And I never gave in, I believe that somehow (yeah yeah)
That you´re the one who really knew me
Do you know me now?
Cos I don´t wanna let you down
(Don´t wanna let you down)
No I don´t wanna let you down
Sometimes my mind runs away
And I need your guidance here tonight - Oh
Sometimes, help me find the way to love
To finally love again (to finally love again)
Here we are together I´m trembling inside
But do I keep the memories safe in my mind?
There´s a chance to stop the sorrow
There´s so much to loose
Are you gonna be the one to show me babe...
The road I must choose
Cos I don´t wanna let you down
No I don´t wanna let you down
Noo... don´t wanna let you down

5.řetězák

9. září 2008 v 13:46 | monďa |  Řetězáky
počet otázek: je jich hodně

téma " co máš v pokoji"

Dveře→ano
Okna→už si viděla místnost bez oken!
Postel→ jasan
Křeslo→ne
Gauč →jesně
Psací stůl→ se ví
Židle→ jasnočka
Pc s příslušenstvím→ne ten mám v kuchyni
Lustr → jo
Stolní lampa→ joo
Šatník → jj
Další skříně →jjj
Police → taky
knihovna (+knihy) → yes
Noční stolek→ no něco podobnýho tam je
Hodiny → ano
Plakáty → jasan
Obrazy (obrázky) → jasně
Koberec → se víííí
Květiny→ ne sem alergik
Kalendář → jasnočka dokonce 2
Plyšáky→ jo
Hračky → :D ne
Televize → joo
Video→ ne
DVD přehrávač→ nee
Satelit→ nn
CD přehrávač → jj
Mobil→ jjj
Digitální foťák→ ten je v obýváku
Obyč. foťák→ ten tam někdeje
Videokameru→ ne,ne
Mp3 → no
Mp4 → taky
iPod → nemám
Notebook→ nenene
Domácího mazlíčka→ na zahradě
Hudební nástroj→ yes
Barevné stěny pokoje → jo žlutý
Bílé stěny→ NE
Kdo má pokračovat→moje sb :)

Výškopis, polohopis

7. září 2008 v 15:59 | Monďula |  Referáty-tropické deštné lesy
-je znázornění výškových poměrů v krajině
-Nadmořská výška je výška místa nad hladinou moře
-Kóta je číselný údaj u výškové značky
-Vrsteavnice jsou čáry spojijící body o stejné nadmořské výšce
-Polohopis je znázornění, měst, vodních toků, hradů, jeskyň atd... na mapě

čas na zeměkouli

5. září 2008 v 17:22 | Monča |  Referáty-nový zéland
-Na zemi máme 24 časových pásem.
-Šíře jednoho časového pásma je 15° zeměpisné délky.
-Časový rozdíl dvou sousedních časových pásem je 1 hodina.
-Příčinou časových rozdílů je otáčení Země kolem osy od západu na východ.
-V ČR je středoevropský čas.

Čas na Novém Zélandu

Jaký je na Novém Zélandu čas? Věčná otázka. Já osobně si myslím, že současný NZ čas měl mezi předky nějakého atleta, protože běží hrozně rychle .
Ale vážně. Posun času zde je svým způsobem příjemný, protože půl roku určíte čas doma/tady jen prostým uvědoměním si, že rozdíl je 12 hodin a tím pádem - když já mám ráno, na druhé straně mají večer a naopak. Druhou polovinu roku je to horší, rozdíl je jen 10 hodin. K tomu, aby to nebylo tak nudné máme dvě "přechodná období", kdy je rozdíl hodin 11. Proč je tomu tak?
Časová pásma
Kdysi jsme uváděli časová pásma vůči GMT (Greenwich Mean Time), nyní považujeme za standard UTC (Coordinated Universal Time). GMT a UTC můžeme považovat pro zjednodušení za totéž, dále budu používat jen UTC.
Základní čas UTC - také znám jako WET (Western European Time) - je brán jako standard a od něj se odpočítávají jednotlivé lokální časy. Máme základních 12 zón oběma směry (+ a -) a také speciality jako UTC+12,45, ale těm se nebudu věnovat.
Základní čas České republiky je v časové zóně UTC+1, nazývaný také CET (Central European Time). Znamená to, že třeba Ostrava má oproti Londýnu(WET) ve stejný časový okamžik na ciferníku "o hodinu víc".
Základní čas Nového zélandu je UTC+12, nazývaný také NZST (New Zealand Standard Time). Znamená to teoreticky, že třeba Auckland by měl mít oproti Londýnu ve stejný časový okamžik na ciferníku "o dvanáct hodin víc".
Severní-jižní polokoule a letní čas
Celý výpočet nám ale lehce komplikuje zimní/letní čas, kulatý tvar zeměkoule a mechanika nebeských těles.
Čím dále od rovníku oběma směry, tím více se ve stejný časový okamžik liší roční období na severní a jižní polokouli.
Zjednodušeně - když je na severní polokouli léto a v Praze se lidi opékají na koupališti, na Novém Zélandu je zima a je dobré se teple obléci. Totéž naopak.
Proč o tom mluvím? Protože do určení času kecá taky výmysl změny času na letní v letním období. A toto letní období je zkrátka jindy na severní a jindy na jižní polokouli.
Zavedení letního času je dáno zákony jednotlivých zemí a data změn zimní/letní nejsou ve všech zemích stejná (v Evropě ano, pro NZ to neplatí).
V Evropě tak přecházíme na letní čas vždy poslední neděli v březnu, zpět na zimní pak poslední neděli v říjnu. Označení letního času ve střední evropě je CEST (Central European Summer Time) a je roven UTC+2.
Naopak na Novém Zélandu je přechod na letní čas první neděli v říjnu a je ukončen třetí neděli v březnu následujícího roku. Označení letního času na NZ je NZDT (New Zealand Daylight Time) a je roven UTC+13.
Všimli jste si, že ke změnám nedochází ve stejných dnech?
Tak konečně ty přepočty
Výpočet je v zásadě jednoduchý. Stačí k tomu informace o UTC pásmu a letních časech.
Pro zjednodušení:
- v evropské zimě a NZ létě jde o výpočet NZDT-CET=12. Jakto? Protože 13-1=12 (kontrolujte zkratky v textu)
- v evropském létě a NZ zimě jde o výpočet NZST-CEST=10. Jakto? Protože 12-2=10 (kontrolujte zkratky v textu)
Mezitím se ale dostáváme na krátké období do stavu, kdy počítáme:
- NZDT-CEST=11 (stav mezi první a poslední nedělí v říjnu)
- NZST-CET=11 (stav mezi třetí a poslední nedělí v březnu)
Jak to bude tento rok?
Na Zélandu nás čeká léto, takže konkrétně 1. října (což je shodou okolností první neděle v říjnu) přejde NZ na letní čas (no jo, to je už tento týden ). Od tohoto okamžiku bude rozdíl oproti České republice 11 hodin, protože i tam bude stále letní čas - tedy (UTC+13)-(UTC+2).
Tento stav pak skončí 29. října, kdy dojde v Evropě ke změně na zimní čas. Praha pak bude v časové zóně UTC+1 a my budeme moci počítat (UTC+13)-(UTC+1)=12. Jinými slovy - nebudeme nic počítat, prostě jen budeme myslet na to, že když my máme ráno, oni mají večer a naopak - hodina i minuta na 12h ciferníku zůstane stejná.
Doufám že jsem vás tímto článkem moc nenudil, že jste dočetli až do konce a že jsem přispěl k pochopení všech zájemců, jak to s tím časem vlastně je. A taky doufám, že jsem tam nic nezvrtal a neupsal se s nějakou zkratkou (to by byla ostuda :-) ).

Poledníky a rovnoběžky

4. září 2008 v 15:27 | Mončičák
poledníky:
1.Poledník může vést každým místem na zeměkouli.
2.Všechny poledníky jsou stejně dlouhé
3.Poledníky určují severojižní směr.
4.Všechna místa na jednom poledníku mají stejný čas.
-Poledníky rozdělují zeměkouli na Západní a východní polokouli.
-hlavní poledník se jmenuje nultý(0°)
-poslední poledník má 180°
-myšlené čáry které spojují oba póly
- stejně dlouhé půlkružnice
-0. poledník - Greenwichsky od něho 180° na Západ a 180° na Východ dávají dohromady 360 poledníků
-pomocí poledníků určujeme zeměpisnou délku
Rovnoběžky:
1.Rovnoběžky můžeme vést každým místem na zemi.
2.Rovnoběžky nejsou stejně dlouhé, ale zkracují se od rovníkům k pólům.
3.Rovnoběžky určují směr od západu k východu.
4.Místa na jedné rovnoběžce nemají stejný čas.
-Rovnoběžky rozdělují změkouli na severní a jižní polokouli.
-hlavní rovnoběžka se jmenuje rovník
-nejdelší rovnoběžka má 90°
= myšlené čáry kolmé k poledníkům
- různě dlouhé kružnice ( na pólech- body)
-0.rovnoběžka- rovník- 0° od něho 90° na Sever a 90° na Jih dávají dohromady 180rovnoběžek
-pomocí rovnoběžek určujeme zeměpisnou šířku

Druhy map podle měřítka

3. září 2008 v 15:17 | monďa
Mapy malého měřítka:
měřítko nad 1:1 000 000- zobrazují rozsáhlá území (mapy států, světadílů, celé Země)
Zkreslení: mají značné zkreslení
Mapy velkého měřítka:
-do 1:200 000
-zobrazují tak malou plochu, že se na ní zkreslení povrchu neprojevuje(plán města)
Mapy středního měřítka:
-od 1:200 000 do 1:1 000 000
-větší území(pohoří)
-nezkreslují nic
-turistické mapy
Víte jak vypadají mapy, jestli ne koukněte se sem.

Diplom od sb Lucik

1. září 2008 v 11:42 | Monďula |  Moje diplomy
Dík Lucko!

Glóbus a mapa

1. září 2008 v 11:37 | Monča
-Glóbus je zmešený model Země, který (na rozdíl od mapy) nezkresluje tvary pevnin a oceánů.Měřítka znázorňují zmenšení.
-Zmenšení školního glóbusu je 1:40 000 000, žákovského glóbusu 1:70 000 000
1cm=700 km
1cm glóbusu odpovídá 700 km ve skutečnosti.

Glóbus a mapa meřítko

1:750 000 000 1cm=7500km ve skutečnosti
1:65 000 1cm=0,65km=650m ve skutečnosti
1:3 500 000 1cm=35 km ve skutečnosti
1:4 500 1cm=0,045km ve skutečnosti
Praha-Ulambátar=>6300km
Praha-New York=> 6650km
Praha-Sydney=>16450 km