Útok na Pearl Harbor

8. února 2008 v 16:52 | Mončičák |  Referáty-nový zéland
ÚTOK NA PEARL HARBOR
7. prosince 1941 Japonsko zahájilo pumový útok na Pearl Harbor na Hawai a potopilo přitom téměř celé tichomořské loďstvo USA.
Isoroku Jamamoto byl japonský admirál,který celý tento útok připravil a obhájil.Studoval na Harwardu a diky tomu získal velký rozhled a znalosti o Americe.
Hlavním cílem tohoto útoku měli být americké letadlové lodě naštěstí v přístavu nebyla ani jediná. V časných raních hodinách dne 7. 12. 1941 zaútočilo 350 japonských letadel na americkou základnu Pearl Harbor, které byly rozděleny na dvě vlny.
Výsledek útoku na Pearl Harbor: 2 403 mrtvých a 1 178 raněných Američanů. Japonci potopili dvě bitevní lodě šest dalších bylo na velmi dlouho poškozeno, bylo zničeno 188 letadel a 161 dalších poškozeno.
Byl to totální šok pro Američany a obrovská promarněná příležitost pro Japonce. Kdyby vzlétla z letadlových lodí třetí vlna, mohli zničit také základnu ponorkového loďstva a hlavně zařízení na obrovské zásoby ropy. Teprve až po začátku útoku předal japonský velvyslanec v USA státnímu tajemníkovi Cordellu Hullovi oficiální nótu, v níž Japonsko rušilo vyjednávání ohledně japonské expanze. Zpoždění nedovolilo zástupcům předat nótu dříve, ale Američané dešifrovali, že Japonsko zamýšlí přerušit diplomatické vztahy a podle všeho i zaútočit. Japonsko předalo americkým a britským velvyslancům v Tokiu nóty o vyhlášení války až několik hodin po útoku. Američané zároveň uvalily embargo na dodávky ropy a dalšího vojenského materiálu do Japonska.
Američané měli obrovský průmyslový potenciál, což znamenalo, že dokázali bez problémů doplňovat ztráty , což Japonci postupem času mohli stále méně.
Pro Japonce znamenal Pearl Harbor jen začátek generální ofenzívy, jejimž cílem bylo ovládnout jihovýchodní Asii a část Oceánie. Pro Američany to znamenalo vstup USA do války.Během dalších týdnů padly do rukou Japonců další spojenecké základny: Guam, ostrov Wake, Gilbertovy ostrovy, Hongkong, Singapur a Jáva. USA přišly o bohaté trhy v Asii, hlavně v Indii a v zemích Perského zálivu. Následujícího půlroku se Japonsko zmocnilo obrovských lidnatých území, v nichž žilo více než 150 miliónů lidí. Teprve po bitvě u břehů ostrova Midway v červnu 1942 začali Američané dobývat ostrůvek po ostrůvku zpět. Bezpodmínečné kapitulace Japonska se jim však podařilo dosáhnout až o tři roky později, po Hirošimě a Nagasaki.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andrea -sb Andrea -sb | Web | 8. února 2008 v 18:07 | Reagovat

dobrej referát.. bude se hodit..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama